Vysoké ceny energií

Doba není příliš optimistická, vysoké úrokové sazby, vysoká inflace a vysoké ceny energií jsou mix, který nedělá radost téměř nikomu.

.

S vysokými úrokovými sazbami toho moc neuděláme, bylo třeba fixovat úrokové sazby na delší dobu v situaci, když úrokové sazby začaly růst. Teď už jen můžeme odhadovat, kdy úrokové sazby začnou klesat a jak rychle se vrátí na „normální“ hodnotu mezi 3 až 4 procenta ročně.

.

Rovněž s vysokou inflací toho na krátkém horizontu moc neuděláme, krátkodobé vklady a investice nám vysokou inflaci nepřekonají a je třeba se na situaci dívat v dlouhodobém horizontu. Tedy nepanikařit, zbytečně nerealizovat ztráty, držet se finančního plánu a krátkodobou finanční rezervu co nejvíce zhodnocovat na spořících účtech, i když je reálné zhodnocení záporné.

.

Vysoké ceny energií je velmi žhavé téma, zcela pochopitelně. Pro hodně lidí to je značný zásah do jejich peněženek. Na nejlepší řešení už je samozřejmě pozdě, takové řešení se mělo dělat, když byly ceny energií ještě nízké a když byly levné i materiály na snižování tepelných ztrát.

Nyní už je to hodně o výpočtech, co má pro naši peněženku smysl. Z energetického hlediska má smysl snižovat spotřebu na vytápění objektů vždy. Z pohledu naší peněženky ale ne za každou cenu.

.

Spočítat se samozřejmě dá téměř vše, jen ty výpočty vám někdy nemusejí vyjít, když budete počítat špatně. Vyplatí se tedy investice do fotovoltaické elektrárny, tepelného čerpadla, zateplení domu nebo do výměny oken? Nikoho asi nepřekvapí, že neexistuje univerzální odpověď, ale je to vždy individuální. Záleží i na tom, jestli použijete své peníze anebo si na tuto investici musíte půjčit.

.

Obecně se však dá říct, že snižování tepelných ztrát vašeho domu se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Náklady na bydlení by měly být co nejmenší.

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.

.