Milionář díky spotřebitelskému úvěru?

Milionář díky spotřebitelskému úvěru?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty a kontokorenty.

Jaký je správný pohled na tyto úvěrové produkty? Důležité je to, co tyto produkty udělají s vaším životem. Jestli vám tyto produkty pomáhají bohatnout anebo vás naopak sráží k chudobě. Budete milionář anebo ne?

Milionář – správný pohled

Když uvažujeme o jakémkoli spotřebitelském úvěru (kromě úvěru na bydlení), tak je to o tom, jestli ten úvěr má smysl z toho pohledu, že díky tomu úvěru vydělám další peníze. Jednoduše řečeno, jestli vydělám více peněz, než kolik zaplatím na úrocích.

Pokud ne, tak mě ten úvěr obírá o peníze, obírá mě o moji lepší budoucnost.

Pokud ano, tak ten úvěr mě obohacuje, cizí peníze mi vydělávají další peníze a to je vždy fajn.

milionář

Akutní problém

Samozřejmě, může být ještě ten pohled, že úvěrem řeším akutní problém, který vznikl. Ale většině takových situací se dá předejít rozumným hospodařením se svými financemi. Když už však ten akutní problém přijde a potřebuji ho vyřešit za každou cenu, tak úvěr prostě může být řešení, i když mě to obírá o lepší budoucnost.

Příklad výborného spotřebitelského úvěru

Půjčíte si 500.000,- Kč za úrokovou sazbu 9 % ročně. Peníze použijete na rozjezd podnikání. Za dva roky máte úvěr splacený a vaše příjmy se díky podnikání ztrojnásobily.

Příklad běžného spotřebitelské úvěru

Půjčíte si 400.000,- Kč na nákup lepšího auta, za úrokovou sazbu 9 % ročně. Autem moc nejezdíte, ale novější auto potřebujete. Výdaje vám však zvyšují povinné ručení a havarijní pojištění. Auto navíc po čase ztrácí na své hodnotě, jeho hodnota klesá.

Rozumím tomu, že jiné auto prostě potřebujete, zvažte však, jakou cenovou hladinu zvolíte, ať vás to nestojí zbytečně moc peněz, které vám pak budou chybět.

Příklad špatného spotřebitelského úvěru

Půjčíte si 500.000,- Kč za úrokovou sazbu 9 % ročně. Část peněz použijete na drahou dovolenou, část peněz na novou supermoderní televizi, zbytek peněz použijete na nové Iphony pro celou rodinu. Za 7 let zaplatíte 175.000,- Kč na úrocích. Věci, které jste si koupili, mají za 7 let hodnotu cca 50.000,- Kč. Takhle se prostě nebohatne, takhle se přichází o obrovské peníze.

Jak je tedy vidět, spotřebitelský úvěr může být dobrý sluha, ale i velmi špatný pán. A to samé se týká i kreditních karet a kontokorentů.

Důležité tedy je, co ten váš spotřebitelský úvěr udělá s vaším životem. Obohatí vás, ochudí vás? Volba je samozřejmě na vás. Milionář můžete být a nemusíte. Pokud chcete být milionářem, klidně mi napište.