Vyplatí se nemít finančního poradce?

Vyplatí se nemít finančního poradce?

Osobní a rodinné finance nejsou jen o produktech, ale i o znalostech a finančním plánování. Je tedy vhodné spolehnout se jen sám na sebe anebo mít po ruce finančního poradce?

Můžeme si to ukázat na konkrétním případu, dotaz je z diskusního fóra na internetu.

Plánování

Otázka

Dobrý den, asi jako mnoho lidí, dostávám se i já do situace, že mi v září končí fixace hypotéky s krásným úrokem 1,99 % p.a.. Neřeší někdo aktuálně refinancování? Na jaký úrok jste se dostali a u koho? Mám jít přímo do banky nebo najít nějakého poradce? Nebo jakou cestou se vydat? Vyčkat na konec fixace, pořádat o kratší dobu fixace a věřit v pokles v následujících například 3 letech? Děkuji

.

Tazatel tedy s největší pravděpodobností řeší své finance sám. Čekal, až ČNB navýší základní úrokovou sazbu na 4,5 % p.a. a teprve pak se začal zajímat o fixování úrokové sazby na další fixační období.

Promeškal vhodnou chvíli. Ideální doba byla, když ČNB začala úrokové sazby zvyšovat. Výhled do budoucnosti byl jasný a mělo tedy smysl úrokovou sazbu co nejdříve zafixovat, někde na úrovni 2,7 % p.a. na desetileté fixaci.  U většiny bank se dá nová sazba na další fixační období řešit rok před koncí fixace, některé banky však umožňují zafixování nové úrokové sazby i dva roky před koncem fixace úrokové sazby.

Z tohoto pohledu tedy bylo chybou nemít finančního poradce a nezajímat se o vývoj na trhu, protože jinak by s největší pravděpodobností došlo k včasnému zafixování úrokové sazby na další fixaci.

Kolik tato chyba klienta stála, záleží na výši úvěru, můžeme jen doufat, že tazatel nemá vysokou hypotéku. Při hypotéce 3 mil Kč tato chyba může stát klidně  150.000,- Kč.

Na dotaz tazatele jsem zareagoval takto:

Odpověď

.

Dobrý den,
tohle chtělo řešit v létě 2021, to byly úrokové sazby ještě nízko. Nepředpokládám, že se trend do září otočí, tudíž to chce řešit co nejdříve, většina bank ještě na zvýšení sazeb ČNB dne 3.2.2022 nezareagovala.
Fixace na 3 anebo 5 let by mohlo být přijatelné řešení.

.

Osobní a rodinné finance nejsou jen o produktech, ale i o znalostech a finančním plánování. A každá chyba může přijít hodně draho, některé chyby můžou přijít i na miliony.

Dle mého názoru se tedy vyplatí mít finančního poradce.

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.