Vyplatí se delší fixace úrokové sazby u hypotéky?

Vyplatí se delší fixace úrokové sazby u hypotéky?

fcbkoupebytuÚrokové sazby u hypoték před rokem dosáhly na své dno, za poslední rok došlo k průměrnému navýšení úrokové sazby u nových úvěrů o cca 0,33 procentního bodu.

Očekávaný budoucí vývoj úrokových sazeb je pozvolný nárůst a za několik let můžete očekávat úrokové sazby mezi 3 až 4 % p.a. Vyplatí se tedy nyní zvolit delší fixaci?

Rozhodně ano, protože navýšení úrokové sazby u sedmileté a desetileté fixace oproti tříleté a nebo pětileté fixaci je zanedbatelné, většinou v rozmezí 0,2 až 0,4 procentního bodu.

Největší nevýhoda dlouhých fixací ještě před rokem byla ve vysokých smluvních sankcích v případě předčasného splacení úvěru. Novela zákona o spotřebitelském úvěru zavedla maximální sankci při předčasném splacení úvěru z důvodu prodeje nemovité věci, tato sankce je nyní 1 % z výše předčasné splátky, maximálně však 50.000,- Kč.

Tato největší nevýhoda tedy odpadla a pro většinu klientů je vhodné si zafixovat nízkou úrokovou sazbu na co nejdelší dobu.

Nemusíte se bát ani mimořádných splátek, pokud se dostanete do situace, že budete mít dostatek peněz a budete chtít úvěr splatit rychleji, máte možnost jednou ročně, k výročí smlouvy hypotečního úvěru, provést mimořádnou splátku ve výši až 25 % z počáteční výše úvěru bez jakékoli sankce.

V této době tedy není důvod se dlouhým fixacím bránit, rizika jsou minimální.