Struktura úspor domácností za rok 2019

Struktura úspor domácností za rok 2019

V dnešním článku rozebereme strukturu úspor domácností v České republice. Následující obrázek je převzat ze Zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2019, kterou každoročně zpracovává ministerstvo financí.

Celkově měly domácnosti u finančních institucí úspory ve výši 4000 miliard (4 biliony) Kč, meziročně došlo k nárůstu úspor o 278,3 miliard Kč.

.

V České republice je přibližně 4,5 milionu domácností. Průměrná výše úspor na jednu domácnost je tedy cca 888.000,- Kč. Například v roce 2013 tato hodnota byla 577.000,- Kč. Jak je na tom vaše domácnost? Jste nad průměrem nebo pod průměrem?

.

Když se podíváme na strukturu úspor, většina peněz bohužel stále leží na běžných a spořicích účtech.. Spolu s termínovanými vklady, vklady v cizí měně a  se stavebním spořením (kde však procentuální objem úspor trvale klesá) je 68 % úspor v produktech, které jsou ze zákona pojištěné. Výnos na těchto produktech ovšem z dlouhodobého hlediska inflaci nepřekoná a peníze tak ztrácejí na své hodnotě.

.

Zbývajících 32% si mezi sebe rozdělují podílové fondy, životní pojištění a produkty třetího pilíře, které zaznamenaly menší nárůst (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření). Z těchto zbývajících produktů mohou mít nejlepší reálný výnos podílové fondy a doplňkové penzijní spoření, za předpokladu, že je zvolena dynamická strategie.

.

Podle grafu má však většina domácností raději jistotu, i když je to jen jistota nízkého zhodnocení a ztráty reálné hodnoty uspořených peněz.

.

Dle tohoto grafu jsme tedy stále velmi konzervativní národ a zřejmě to tak zůstane i v roce 2021.  Což je jistě škoda, lepší by bylo využívat potenciál úspor výrazně lépe.