Stavební spoření na pořadu dne

Stavební spoření na pořadu dne

RSTSStavební spořitelny v minulosti nemyslely na to, že může přijít i období velmi nízkých úrokových sazeb. V současné době tak stavební spořitelny dělají vše pro to, aby stávající smlouvy s vyšší úrokovu sazbou byly ukončeny.

 

Mezi poslední novinky patří krok ze strany Raiffeisen stavební spořitelny (dále jen RSTS). Od 1.4.2015 mění stavební spořitelna Sazebník úhrad za poskytované služby.

 

Historicky měla RSTS relativně velké množství tarifů. Tyto tarify jsou uvedeny v již zmíněném Sazebníku úhrad. Čtvrtletní poplatek za vedení účtu byl u většiny tarifů 80,- Kč i po uplynutí vázací lhůty (spojené s nárokem na státní podporu).

Od 1.4.2015 se mají věci budou mít jinak a RSTS rozesílá svým klientům dopisy, které můžou vypadat takto:

 

Vážený pane Nováku

již řadu let se staráme o Vaše úspory, a tak jako na počátku každého roku Vám i letos posíláme výpis z účtu stavebního spoření za rok minulý. Společně s ním bychom Vám rádi nabídli způsob, jak můžete také v následujících letech spořit za atraktivních podmínek.

Vaše smlouva o stavebním spoření je vedena v tarifu, který již delší dobu není v nabídce Raiffeisen stavební spořitelny. Nyní máte až do 22. 3. 2015 možnost bezplatně přejít na aktuální tarif S 141, a zachovat si tak i nadále zajímavé zhodnocení úspor a další výhodné podmínky.

 

 

Změna tarifu pro Vás bude znamenat:

  • pokračování ve spoření s úrokovou sazbou 1,50 % ročně,
  • jistotu zachování úhrady za vedení účtu ve výši 80 Kč čtvrtletně i v tomto roce.

 

Svou stávající smlouvu o stavebním spoření můžete rovněž ukončit a uzavřít si do 31. 3. 2015 smlouvu novou, nyní se slevou až 1000 Kč za její uzavření a taktéž s úrokem 1,50 % ročně garantovaným po následujících šest let. Pro získání slevy je třeba doručit výpověď smlouvy do 31. 3. 2015 s termínem ukončení do 30. 6. 2015,

 

 

Rozhodnete-li se naší nabídku nevyužít a ponechat svou smlouvu ve stávajícím tarifu, dojde u ní od 1. 4. 2015 k následujícím změnám:

  • úhrada za vedení účtu se zvýší ze stávajících 80 Kč na 160 Kč čtvrtletně (viz položka 1.3 přiloženého Sazebníku úhrad za poskytované služby platného od 1. 4. 2015),

 

Podrobné informace o všech uvedených možnostech Vám rád podá Váš finanční poradce nebo naši pracovníci na bezplatné informační lince 800 11 22 11. Máte také možnost podívat se na www.rsts.cz – sekce Dokumenty.

Věříme, že některou z nabízených variant využijete.

 

Klient tedy stojí před rozhodnutím, jestli má změnit svůj starý tarif s úrokovou sazbou 2 % ročně na nový tarif S141 nebo má zůstat u starého tarifu a nebo má stavební spoření ukončit a založit nové stavební spoření.

 

Pokud chce klient nadále pokračovat ve spoření, od jaké naspořené částky se mu vyplatí neměnit tarif a platit raději poplatek 160,- Kč čtvrtletně? Jelikož rozdíl v poplatcích je 320,- Kč ročně, tento rozdíl se nám při hrubém zhodnocení 2 a 1,5 % (nesmíme zapomenout na zdanění 15 %) vyrovná při částce 75.294,- Kč.

 

Pokud tedy chcete i nadále spořit na vašem stávajícím stavebním spoření, při zůstatku vyšším než 75.294,- Kč se vám změna tarifu nevyplatí.

 

A vypovídat stávající smlouvu také nemá cenu, pokud ještě máte prostor do cílové částky a peníze momentálně nepotřebuje.

 

Malá otázka na závěr: Co by řekl na takové zvyšování poplatků finanční arbitr, když stavební spořitelna neměří všem klientům stejně?