Spotřebitelské úvěry - odborné zkoušky zprostředkovatelů a realita

Spotřebitelské úvěry – odborné zkoušky zprostředkovatelů a realita

Otázky a odpovědi ke zkouškám odborné způsobilosti pro spotřebitelské úvěry již spatřily světlo světa, a tak jsme je lehce otestovali.

Některé otázky jsou velmi diskutabilní a odpověď není jasná, případně může být úplně odlišná od té, která je vyhodnocena jako správná. Jako příklad zcela nesprávného vyhodnocení si pojďme ukázat následující otázku a odpověď.

Nejprve tedy zadání případové studie:

zadani

 

A nyní otázka a možné odpovědi.

odpoved

 

Rodiče si tedy chtějí půjčit 650.000,- Kč a otázka je následující: Jaký produkt klientům doporučíte?

Dle správné odpovědi je třeba doporučit americkou hypotéku.

Ve skutečnosti by však pro klienty bylo mnohem výhodnější udělat účelovou hypotéku, kde účelem bude refundace neboli proplacení peněz, které klienti do nemovitosti vložili. Umí to většina bank a některé to umožňují udělat i 3 roky zpětně (počítáno od provedení vkladu na katastru).

Případně by to samé šlo udělat přes stavební spoření, ať už zajištěný či nezajištěný úvěr, stavební spořitelny standardně umožňují refundaci do 12 měsíců od provedení vkladu na katastru. Pokud je tedy jako správná odpověď vyhodnocena americká hypotéka, pak se nejedná o ideální řešení, neboť ta je vždy výrazně dražší než účelová hypotéka.

Věřme, že tyto chyby z testu co nejrychleji zmizí a bude možné test udělat dle reálných zkušeností a poznatků z praxe. Dělat test, který neodpovídá praxi, by totiž bylo zbytečné.

I když, dnešní doba je taková, že důležitější je asi byrokracie.

.

Publikováno s laskavým svolením Asociace finančních poradců České republiky