„Spořící pojistky“ od roku 2015 a daňové úlevy

„Spořící pojistky“ od roku 2015 a daňové úlevy

Novela zákonaMáte životní pojištění se „spořením“ a uplatňujete daňové úlevy? Od 1. ledna se vás dotknou změny, které přináší novela zákona o dani z příjmu (k platnosti a účinnosti této novely chybí pouze podpis prezidenta republiky). Změna je spíše negativní, neboť ve své podstatě vám uzamyká „naspořené“ finanční prostředky v produktu životního pojištění.

 

Změna se týká investičního životního pojištění, které v současné době umožňuje takzvané mimořádné výběry bez toho, abyste museli dodanit využité daňové úlevy.

 

V novele zákona o dani z příjmů je totiž u daňových úlev na životní pojištění nová podmínka, která zní takto: „a že podle podmínek pojistné smlouvy není umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy.“

 

Pokud tedy chcete i nadále uplatňovat daňové úlevy, bude třeba akceptovat dodatek k pojistné smlouvě, který znemožní mimořádný výběr. Není třeba kvůli zachování daňových úlev zakládat novou pojistnou smlouvu.

 

Pokud už nechcete nadále uplatňovat daňové úlevy, nemusíte nic řešit.

 

Pokud máte v pojistce „naspořenou“ částku, která je vyšší než cca 20.000,- Kč, bude vhodné požádat o mimořádný výběr ještě na konci letošního roku, nebudete muset dodaňovat . Peníze pak vložíte do likvidního produktu s nižší poplatkovou strukturou, například do podílového fondu a peníze vám budou k dispozici, pokud je budete potřebovat.

 

A nezapomeňte, že produkty životního pojištění jsou určené hlavně na krytí rizik a následky úrazů a nemocí.

 

Pro optimální nastavení vašich financí mě můžete kontaktovat na email vladimir.svorba@svorba.cz nebo telefonicky na 724 689 958.