Sberbank CZ –  Vítězové a poražení

Sberbank CZ –  Vítězové a poražení

Sberbank CZ, nejčastěji jmenovaná banka v České republice za posledních 10 dnů. Nesmyslná agrese vraha Putina vůči Ukrajině způsobila RUN na tuto banku, kterou většinově vlastní Ruská federace. Menšinovými akcionáři jsou pak různé investiční společnosti, například Vanguard, BlackRock nebo JP Morgan. A také drobní investoři z celého světa.

.

Po vpádu Ruska na Ukrajinu začal RUN na do té doby zcela zdravou a fungující banku, který trval jeden a půl dne. A bylo hotovo. Došla likvidita. V pondělí zasáhla ČNB.

.

Celková velikost aktiv byla 85,5 miliardy Kč. Největší položkou byly úvěry ve výši 73,4 miliardy Kč, pokladní hotovost a vklady v bankách v objemu 6,7 miliardy Kč a pak finanční aktiva v reálné hodnotě v objemu 2,6 miliardy Kč. A několik dalších menších položek.

Největší položkou na straně pasiv byly vklady na úrovni 75 miliard Kč, základní kapitál ve výši 6,8 miliardy a nerozdělený zisk ve výši 2,2 miliardy.

Nerozdělený zisk ve výši 2,2 miliardy je velmi zajímavá položka, znamená zisk Sberbank CZ od roku 2013 (tedy od roku, kdy Sberbank CZ koupila banku Volksbank).

.

RUN na banku nemůže bez pomoci akcionáře anebo státu ustát žádná banka. Je však správné, že tato banka zkrachovala? Zcela určitě ne, ale už se to stalo. Provinění většinového vlastníka banky spustilo lavinu, která se nedala zastavit.

.

Téměř s jistotou se však dá říct, že ze Sberbank CZ nešel do Ruska kapitál, který by mohl financovat válku. Téměř všechny úvěry byly v rámci EU, rovněž zisk od akvizice Volksbank zůstal v ČR jako nerozdělený zisk.

.

A kdo je tedy vítězem a poraženým v případě krachu Sberbank CZ?

.

Mezi poražené můžeme zařadit všechny fyzické a právnické osoby, které u Sberbank měly částku vyšší, než kterou kryje Fond pojištění vkladu. Z médii víme například o Hlavním městu Praha (cca 160 mil Kč) nebo kraji Vysočina (2,3 mld. Kč), mělo by se to týkat ale i některých dalších měst a krajů, které měly u Sberbank vyšší vklady. (Ohrozí to některé investice těchto obcí a krajů)  A zcela určitě se najdou i některé firmy, které přijdou o peníze (v lepším případě pouze dočasně). Tyto firmy to může existenčně ohrozit, můžou také zkrachovat. Likvidace banky může trvat několik let a než se alespoň část peněz dostane k věřitelům, může být pozdě.

.

Mezi vítěze můžeme zařadit ty banky, které nakoupí některé pohledávky Sberbank CZ za zvýhodněnou cenu. Bude zajímavé sledovat, za jakou částku bude portfolio úvěrů ve výši 73,4 mld. Kč prodáno.

.

Mezi vítěze můžeme zařadit i nuceného správce, bude to slušný byznys.

.

A Fond pojištění vkladů? Hovoří se o pojištěných vkladech ve výši 28,5 mld Kč. Jaký dopad to bude mít na FPV, se uvidí až ve chvíli, kdy budeme znát, za jakou cenu se prodaly úvěry Sberbank CZ. Dopad na FPV by mohl být minimální anebo nulový.

Jaké si vzít ponaučení?

.

Stát se může vždy všechno, proto je vhodné nemít u žádné banky více peněz, než je limit pojištění vkladů.

.

Také je vhodné mít účty alespoň u dvou bank. Nezdá se to, ale i 13 dní bez peněz je dlouhá doba (Peníze ze Sberbank nešly vybrat již 25.2.2022). Výplata pojištěných vkladů začne 9.3.2022.

.

Ideálně mít nějakou hotovost i doma v peněžence, platí pravidlo, že CASH IS KING.

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.