Pohled na vývoj cen bytů v ČR

Pohled na vývoj cen bytů v ČR

Ceny bytů v posledních letech celkem významně rostly, převážně díky nízkým úrokovým sazbám na hypotékách, dále díky nedostatečné výstavbě, kdy poptávka převyšuje nabídku a dále díky relativně dobré ekonomické situaci.

Autorem grafu je ČSÚ, jedná se tedy o data, která jsou nepochybně přesná.

.

Nejdramatičtější vývoj byl v letech 2007 až 2009, kdy ceny bytů nejdříve stouply o závratných cca 50 % během dvou let, aby trh následně propadnul o přibližně 20 % během následujícího roku.

.

Od roku 1998 do roku 2019 vzrostly ceny bytů o cca 300 %, což znamená průměrné roční zhodnocení cca 8 %.  Jedná se o zajímavý kapitálový výnos.

.

Hospodářská recese v letech 2008 a 2009 přinesla významnou korekci cen. Investor, který koupil byt v roce 2008, na cenovém vrcholu, zaznamenal investici, u které se na původní cenu vrátil až po osmi letech.

.

Poslední vývoj křivky na grafu ukazuje výrazný růst cen, který sice není tak výrazný, jako v letech 2007 a 2008, ale  tento růst trvá delší dobu, 5 let. A můžeme přidat i růstový rok 2020, i když růst se v roce 2020 velmi výrazně zpomaluje.

.

Ohledně následujících let, necháme se překvapit, jaký vliv na vývoj cen bytů bude mít pandemie COVID-19. S největší pravděpodobností se růst cen zastaví a přijde pokles cen. Jak výrazný ale tento pokles bude, uvidíme až v následujících letech. Pesimisté tipují pokles až 30 %, což je však velmi nepravděpodobné. Pravděpodobnější je cenová korekce do 10 %.

.

Pokud však plánujete koupit byt pro vlastní bytové potřeby, je v podstatě jedno, kdy byt koupíte. Čekání na nejvhodnější dobu se vám díky platbám nájmu výrazně prodraží a zároveň nevíte, jestli už opravdu nastala ta ideální doba.

.

Pokud kupujete nemovitost na pronájem, je třeba přemýšlet více a snažit se vybrat vhodnou dobu, i když z logiky věci se to ne vždy podaří. A zároveň je třeba diverzifikovat, tedy nedávat všechny své peníze do bytů, ale zvolit i jiné formy investic, například do cenných papírů, vlastního podnikání, případně do zcela jiných nemovitostí, například do pozemků. A je třeba nepodceňovat i krátkodobou rezervu, ať vás příští hospodářská recese nesmete.

.

Pokud hledáte poradce, který by vám pomohl s řešením vašich plánů a potřeb, můžete se na mě obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724689958, email: vladimir@svorba.cz