Když nevyjde odhad podle představ?

Když nevyjde odhad podle představ?

fullhouseObčas se stane, že zástavní hodnota nemovitosti nevyjde přesně podle představ klienta a klient se pak dostane do situace, kdy neví, jak dále. Dost často je to zapříčiněno především nereálnými představami klienta, občas však odhad nevyjde i přesto, že je klient realista. Jak v takovém případě postupovat?

 

Pokud je účelem koupě

Pokud je účelem nákup nemovitosti, pak klienti obvykle předpokládají, že zástavní hodnota nemovitosti bude minimálně rovna kupní ceně, v lepším případě bude i vyšší. Realita je však taková, že občas je zástavní hodnota prostě o něco nižší než kupní cena. Pokud se do takové situace dostanete, tak není třeba propadat panice, možností je několik.

1) Pokud je rozdíl minimální, lze jej dofinancovat úvěrem ze stavebního spoření, případně z vlastních zdrojů.

2) Pokud je rozdíl větší, může pomoci změnit řešení z hypotéky s LTV 85% na LTV 90 %, případně na LTV 100 %.

3) Změna banky může pomoci, pokud jste na první pokus vybrali špatně. Na trhu jsou i banky, které využívají externí odhadce, kteří vám řeknou, jestli má smysl dělat nový odhad ( tedy jestli to vyjde podle vašich představ a nebo ne). A na trhu je také banka, která dokáže půjčit na koupi bytu za podmínek hypotéky LTV 85%, i když skutečné LTV dle odhadu vyšlo například 95 %.

 

Není tedy důvod nepanikařit, jednoduché řešení většinou existuje. A pokud ne, protože odhad vyjde hodně špatně, pak stojí za zvážení, jestli kupujete nemovitost za reálnou a nebo předraženou cenu.

 

Pokud je účelem rekonstrukce

Pokud rekonstruujete, je třeba si uvědomit, že i když je rozpočet na rekonstrukci například 700.000,- Kč, tak zástavní hodnota nevzroste o celých 700.000,- Kč, ale obvykle pouze o 60 až 90 % z této částky. Vždy záleží na způsobu rekonstrukce (dodavatelsky, svépomocí) a co vše se rekonstruuje.

 

Řešení problémů jsou stejná jako u koupě, pouze s tím rozdílem, že v případě rekonstrukce se u plánovaného LTV 70 % a více obzvláště vyplatí vybrat si banku s externím odhadcem. Můžete si tak ušetřit spoustu času.

 

V případě potřeby se na mě můžete obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz 

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva