Jak financovat rekonstrukci bez faktur?

Jak financovat rekonstrukci bez faktur?

rekonstrukcePokud chcete rekonstruovat svůj byt či dům a nemáte dostatečnou hotovost, máte dvě možnosti, jak rekonstrukci zafinancovat. Buď hypotečním úvěrem a nebo (překlenovacím) úvěrem ze stavebního spoření. Jaké jsou výhody a nevýhody jedné či druhé varianty a kdy nebudete muset dokládat faktury?

 

Rekonstrukce pomocí hypotečního úvěru

Pokud chcete rekonstruovat za pomoci hypotečního úvěru, pak se vyhnete dokládání faktur, neboť dnes již téměř všechny banky umí čerpat peníze z hypotéky jen na aktuální odhad a protokol o stavu stavby od odhadce, který spolupracuje s bankou. Varianta bez dokládání faktur je vhodná téměř kdykoli, administrativy pak máte minimum. Pokud se však jedná o nějakou drobnou rekonstrukci, pak je třeba si připomenout, že banky poskytují hypoteční úvěry od cca 200.000,- Kč a že je třeba zřídit zástavní právo v katastru nemovitostí (je tedy třeba připočítat případné poplatky za odhad, průběžné prohlídky odhadcem a správní poplatek na katastru). Pokud tedy nemáte rozpočet na rekonstrukci alespoň ve výši 200.000,- Kč, pak na hypoteční úvěr zapomeňte. Pokud tuto hranici přesáhnete, pak je třeba spočítat, jestli se vám vyplatí dávat nemovitost do zástavy a mít tak nižší úrokovou sazbu anebo si vzít nezajištěný úvěr ze stavebního spoření.

 

Rekonstrukce pomocí stavebního spoření

Rekonstrukce pomocí úvěru ze stavebního spoření je vhodná pro malé rekonstrukce, obvykle do částky 300.000,- Kč až 400.000,- Kč. Nemusíte dávat do zástavy svou nemovitost, je však třeba dokládat faktury do poslední vyčerpané koruny z úvěru. Což někdy může být problém, například když fakturu ztratíte. Rovněž je třeba vědět, na co všechno můžete peníze z úvěru ze stavebního spoření použít, mohlo by se stát, že vám fakturu stavební spořitelna neuzná. Úrokové sazby u těchto nezajištěných úvěrů jsou sice o něco vyšší než u hypoték, někdy je však zbytečné dávat nemovitost do zástavy.

 

Rekonstrukci bez dokládání faktur tedy lze provést, vždy je však třeba přihlédnout k vašim celkovým plánům a pak vybrat vhodné řešení.

O správném řešení je vždy dobré se poradit s odborníkem. V případě potřeby mě můžete kontaktovat.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz