Investiční poradenství v TOP5 bance

Investiční poradenství v TOP5 bance

Dnes jedna čerstvá zkušenost, o kterou se s vámi podělím.

Ozvala se mi paní, že jí v jedné z pěti největších bank v ČR (nebudu konkrétní, ať není oheň na střeše, adresnou kritiku banky nerady) nabídli investiční certifikát, neboť má na běžném účtu několik milionů korun.

Paní, která není ve světě investic až tak moc zběhlá, si nebyla jistá, jestli to je pro ni nejlepší řešení, a tak to chtěla odborně zkonzultovat.

.

Samozřejmě není problém zanalyzovat jakýkoli finanční produkt, jaké výhody a nevýhody má.  Zásadní význam však má znalost klienta, jeho plánů do budoucna a jeho potřeb. Protože co se může jevit jako výhoda produktu, může být pro jiného člověka zásadní nevýhoda. Každý má zkrátka jiné plány, jiné potřeby, jiný investiční horizont.

.

Investiční certifikáty mají obvykle složitou konstrukci, investor je v roli pasivního diváka. Výnos certifikátu je v tomto případě navázán na akciové indexy. Největší rizika tohoto certifikátu jsou dvě:

  1. Riziko krachu emitenta (vydavatele) certifikátu – v tomto případě může investor přijít o celou investici
  2. Ukončení produktu a výplata peněz v přesně stanovené datum – přesně za pět let bude certifikát vyplacen, bez ohledu na to, jak se budou akciové indexy vyvíjet. Může to tedy znamenat 30 % výnos za 5 let anebo také -60 % za 5 let, pokud za 5 let budou akciové indexy ve významném poklesu.

.

Pokud budete do akciového indexu investovat přímo (bez investičního certifikátu), pak máme možnost na významný pokles indexu zareagovat, například tím, že si jen prostě prodloužíte investiční horizont. Přijít o 60 % investice totiž hodně bolí.

.

S paní jsme se tedy shodli, že cesta přes investiční certifikát není správná a může zvolit jiné řešení pro své peníze. Nejdříve si však musí naplánovat, k jakým cílům chce své peníze směřovat. Do té doby ať peníze přesune na spořící účty, odkud se budou peníze po zralé úvaze investovat do vhodných nástrojů, kde minimalizujeme rizika.

.

Z uvedeného příběhu je zřejmé, že ne každý, kdo se vydává za investičního poradce, jím skutečně je. A zároveň, velká část domácností má peníze v bankách, kde peníze reálně prodělávají.  A protože lidé mají důvěru v banky, pak už je jen kousek cesty ke koupi nevhodného investičního produktu. Pozor tedy na to. Plánujte své finance!

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.