Hypotéka v roce 2015

hypotékyJaké jsou výhledy v oblasti hypotečního financování pro rok 2015? Na co si dát pozor a co nás zřejmě nemine?

 

Rok 2015 nám zřejmě přinese jednu podstatnou změnu v oblasti hypotečního financování. Tou změnou je plánované omezení hypoték s LTV nad 85 % ze strany ČNB. Kdy k tomu dojde a jestli k tomu opravdu dojde, nelze přesně předpovědět. Veškeré trumfy má v rukách ČNB.

 

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů budou i nadále nízké, předpokládá se stagnace úrokových sazeb nebo ještě velmi mírný pokles.

 

Požadavky na bonitu budou v roce 2015 přibližně stále stejné, někeré banky v minulém roce lehce zvýšily životní minimum pro své vlastní výpočty bonity a letos se v tomto ohledu neočekává ždáná výrazná změna.

 

Rovněž se neočekává ani změna politiky některých bank. Některé banky tak stále budou marketingově ukazovat na svoje nízké sazby, které však budou pořád vykoupeny podmínkou sjednání nepotřebných a drahých finančních produktů.

 

I nadále budou banky velmi přísně posuzovat výpisy z bankovních a nebankovních registrů. I jedna opožděná splátka u vaší hypotéky nebo třeba problém s kreditní kartou může způsobit velký problém při získání hypotečního úvěru.

 

Metodiky jednotlivých bank se budou lehce měnit i v roce 2015, je možné, že některé banky lehce přitvrdí podmínky pro určitou skupinu zákazníků, dle svých interních statistik.

 

A na závěr, i nadále bude platit, že jít do hypotéky a nemít finanční rezervy není moc rozumné. Je lepší ještě nějaký čas zůstat v nájmu, vytvořit finanční rezervu a až pak si pořídit vlastní bydlení.