Daň z nabytí nemovitosti nově od 1.11. 2016

Daň z nabytí nemovitosti nově od 1.11. 2016

milionZměna, o které se v poslední době mluvilo, nakonec prošla legislativním procesem a zákon, kterým se mění zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb.,

o dani z nabytí nemovitých věcí, byl dne 5.8. 2016 zveřejněn ve Sbírce zákonů.

 

Účinnost zákona bude od 1. listopadu 2016 a od tohoto data se  poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí stane kupující.

 

Výše daně se nemění, bude stále 4 % z daňového základu (zjednodušeně z kupní ceny). Návrhy na zrušení této daně bohužel neprošly a neprošlo ani snížení daně na 3 %. V minulosti byla daň ve výši 3 %, zvýšení na 4 % platí od 1.1.2013, řešila se tím hospodářská recese a výpadek na straně příjmů.

 

Nyní je ideální doba na snížení procentuální sazby této daně nebo dokonce i na její zrušení, jenže současná vláda potřebuje peníze na rozdávání a čerpání více nebo méně nesmyslných dotací.

 

Navíc, tato daň se platí z již zdaněných peněz a zároveň za ni člověk nic nedostává, protože většina peněz z této daně jde na mzdové a administrativní náklady státních úředníků.

 

Pokud tedy současná vláda bude tvrdit, že podporuje vlastnické bydlení a bydlení mladých rodin, opak je pravdou.

 

Při ceně nemovitosti 2.000.000,- Kč totiž kupující zaplatí 80.000,- Kč za tuto daň a žádný přínos z toho nemá. Pro většinu lidí je 80.000,- Kč značná částka.

Publikováno s laskavým svolením Asociace finančních poradců České republiky