Život s hypotékou - Vladimír Švorba - finanční poradce, hypoteční poradce, investiční poradce, hypotéky, pojištění, investice

Hypoteční byznys je z pohledu objemu peněz velmi zajímavý byznys a aktuálně stále zažívá boom. Za rok 2020 byly sjednány hypotéky v celkové výši 266 miliard korun.  Z toho refinancování bylo v objemu 49 miliard korun. Podle údajů z ČNB k prosinci 2020 je podíl hypoték, které nejsou spláceny, přibližně 0,88 %. Toto číslo je velmi nízké, mohlo by samozřejmě být ještě o něco lepší. Může však být i o dost horší.

.

Stejně tak jako v distribuci pojistných produktů a investičních produktů, tak i v oblasti hypoték stále není lehké najít kvalitního člověka, který má zkušenosti, znalosti a přehled, odvede kvalitní práci a dokáže připravit takové řešení, které bude mít pozitivní dopad na život klientů a bude zasazeno do finančního plánu klienta.  Tedy takové řešení, že klienti při procesu vyřizování úvěru nezestárnou o 10 let, že se minimalizují všechna možná rizika a klient se tak nedostane do problémů se splácením a bude si žít spokojený život. A zároveň bude mít prostor pro plnění ostatních cílů.

.

Hypotéka je produkt, ze kterého jen tak lehce neutečete, pro většinu lidí to je rozhodnutí na celý život. Na rozdíl od investice, kdy můžete z investiční pozice vystoupit téměř kdykoli a změnit tak své rozhodnutí.

.

U hypotéky děláte rozhodnutí o penězích, které si půjčujete a v případě špatného rozhodnutí můžete spadnout do dluhů, u investic děláte rozhodnutí o penězích, které máte a v případě špatného rozhodnutí přijdete „pouze“ o své vlastní peníze. Hypotéka není jako lampička za 200,- Kč z obchodu IKEA, kterou můžete kdykoli strčit do komory, když vám bude překážet. Proto je důležité při řešení financování probrat své plány s odborníkem, který vám připraví optimální řešení, upozorní na všechna možná rizika a řekne vám výhody a nevýhody jednotlivých variant. Případně vám třeba dokonce váš záměr rozmluví, že je lepší ještě nějaký čas počkat a bude lepší, když  ještě nějaký čas budete bydlet v nájmu.

.

Internet nabízí veliké množství hypotečních kalkulaček, ale žádná kalkulačka vám nepřipraví optimální řešení. Kalkulačka vám vypočítá jen minimální úrokovou sazbu, ale už vám neslíbí, jestli úvěr dostanete a jestli ho i v klidu splatíte.

.

Ani odborník vám dopředu nic neslíbí, ale bude vědět, jaké jsou vaše reálné šance. Z praxe znám dost případů, kdy kupující při koupi nemovitosti zaplatili rezervační zálohu, která byla nevratná, ještě předtím, než měli zajištěné financování. A financování pak třeba kvůli záznamu v registrům nebo optimalizaci daňového přiznání nemohlo v žádné bance projít. Kupující pak tedy o tuto nevratnou rezervační zálohu přišli, protože si to špatně naplánovali a neobrátili se na odborníka včas. Obrátili se na něj až ve chvíli, když už se s tím nedalo nic dělat…

.

Nebo znám případy, kdy klienti řešili financování v bance, která jim slíbila nejlepší podmínky. Říká se, že slibem nezarmoutíš. Jak se ale cítí klient, který pak ve finále třeba po dvou měsících schvalování úvěru dostane k podpisu úplně jiné podmínky anebo bude úvěr ve schvalovacím procesu dokonce zamítnut a klient přijde o měsíc až dva drahocenného času pro zajištění financování? Obzvláště v situaci, kdy úrokové sazby rostou?

Mým klientům se toto nestává, protože řešení a banku vybírám já. Já mám představu o tom, na kolik procent je daná nabídka reálná a na kolik procent je připravené řešení průchozí.

.

Ještě bych rád upozornil na to, že pokud chcete měnit parametry své stávající hypotéky a chcete refinancovat, nečekejte na oznámení o úrokové sazbě ze strany banky. Zajímejte se o možnosti řešení  klidně i 6 měsíců před koncem fixace. Obraťte se na odborníka, který vám přenastaví stávající hypotéku podle vašich aktuálních potřeb a v klidu vám zajistí optimální podmínky. Řešení na poslední chvíli jsou totiž dost často problémová a riziková.

.

Hypotéka je obvykle rozhodnutí o milionech. Nezaslouží si milionové rozhodnutí maximální odbornou péči? Zaslouží. V případě potřeby jsem vám k dispozici. 

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz