Úvěr na investici?

VýnosyInvestiční nabídky v České republice jsou téměř neomezené a investovat tak můžete v podstatě do čehokoli. Někdy se vám však může stát, že vám někdo bude nabízet investici, která je bezpečná, s vysokým výnosem a investice vám tak vydělá hodně peněz. A jelikož nemáte dostatečnou hotovost, tak vám doporučí, abyste si půjčili peníze od banky ve formě americké hypotéky, tedy abyste dali bance do zástavy váš dům, ve kterém bydlíte a měli jste tak potřebné finanční prostředky na investice.

Je vhodné a bezpečné půjčovat si peníze na investici, která by sice dle tvrzení zprostředkovatele měla být bezpečná a velmi výnosná, ale o které v podstatě nic nevíte a nerozumíte tomu?

 

Úvěr na investici není pro běžné investory vhodné a už vůbec ne bezpečné řešení. Pravděpodobnost, že zázračně zbohatnete, není moc velká, riziko případných problémů je ale celkem značné.

Pokud vám někdo slibuje výnos například 15 % ročně a tvrdí, že to je bez rizika, zřejmě nemluví pravdu. Samozřejmě, z pohledu čísel, pokud budete mít výnos 15 % ročně a v bance si půjčíte peníze za 5 % ročně, může se stát, že zdravý rozum zůstane upozaděn a  vy podlehnete lákavému čistému výnosu 10 % ročně.

 

Pojďme se však podívat na rizika, která taková investice přináší:

  • Pokud bude vše v mezích zákona, podstupujete tržní riziko, tedy riziko, že vývoj vaší investice bude jiný, než jste si představovali. Může se klidně stát, že vaše investice udělá za rok i – 50 % ročně a vy nebudete mít z čeho platit úroky bance a budete donuceni váš dům prodat, abyste dostáli svým závazkům. Toto je ta lepší varianta.
  • Pokud bude vše od začátku připraveno jako jeden velký podvod na nezkušené, ale důvěřivé a movité klienty, tak můžete přijít o celý váš vklad a budete muset bydlet v podnájmu. Pak se můžete několik let soudně domáhat náhrady vaší škody, ale zřejmě už se zpátky k penězům nedostanete. Toto je ta horší varianta.

Každá životní zkušenost něco stojí, investování za pomoci úvěru však může být velmi drahá zkušenost, takže doporučujeme se jí vyvarovat. Pokud vám někdo tuto variantu bude nabízet, s díky jí odmítněte a dotyčného pošlete pryč.  Nenechte se zlákat na jednoduše vydělané peníze.

Publikováno s laskavým svolením Asociace finančních poradců České republiky.