Stavební spoření – jak z něj získat co nejvíce?

Stavební spoření – jak z něj získat co nejvíce?

Stavební spoření je všeobecně známý finanční produkt, který využívá velká část populace v České republice. Svůj význam a smysl určitě má, hlavně pro střednědobé cíle u konzervativnější části populace. Je však třeba ho použít efektivně, aby smysl stavebního spoření byl co největší. Jako každý finanční produkt, tak i stavební spoření se dá používat nevhodně a špatně.

.

Základní parametry stavebního spoření jsou:

Úroková sazba

Státní podpora

Vázací lhůta

Cílová částka

Pojištění vkladů

Poplatky

Úroková sazba

Dnes je maximum 1,5 % p.a., což není žádný zázrak, ale je pořád lepší, než mít nulové zhodnocení na běžném účtu.

Státní podpora

Aktuálně státní podpora činí 10 % z vašeho vkladu, maximální výše státní podpory je omezena částkou 2.000,- Kč ročně.

Vázací lhůta

Abyste nepřišli o státní podporu, musíte dodržet minimální dobu smlouvy o stavebním spoření. Pokud ukončíte smlouvu o stavebním spoření dříve, připsaná státní podpora se vrátí státu. Vázací lhůta je 6 let, když ukončíte stavební spoření dříve, přijdete o státní podporu.

Cílová částka

Částka sjednaná ve smlouvě, jedná se o horní hranici peněz na vaší smlouvě o stavebním spoření, jakou můžete na smlouvě naspořit (nebo si půjčit).

Pojištění vkladů

Vaše vklady na stavebním spoření jsou pojištěny do výše 100.000 euro, tedy cca 2,5 mil Kč.

Poplatky

I stavební spoření má své poplatky. Nejběžnějším poplatkem je poplatek za vedení smlouvy o stavebním spoření. Průměrná roční výše je cca 327 Kč. Druhým nejčastějším poplatkem je poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Poplatek je obvykle 1 % z cílové částky, v poslední době je však v různých akcích stavebních spořitelen tento poplatek nulový.

.

Jak peníze vybrat?

Existuje dva způsoby, jak si můžete vybrat peníze ze stavebního spoření

.

První způsob je ten, že dáte výpověď smlouvy o stavebním spoření po uplynutí vázací lhůty. Stavební spořitelna vám následně po uplynutí výpovědní doby pošle peníze na váš účet. (existuje i upravená verze, kdy se peníze vyplácejí dříve, než uplyne výpovědní doba, za mírný poplatek). Peníze vám budou vyplaceny i se státními příspěvky

.

Druhý způsob je ten, že dáte výpověď před uplynutím vázací lhůty. Stavební spořitelna vám po uplynutí výpovědní lhůty vyplatí vaše peníze, ale státní příspěvky se vrátí státu. A obvykle je v sazebníku stavební spořitelny ještě nějaký poplatek za předčasné vypovězení smlouvy o stavebním spoření.

.

Smlouva může skončit i na základě dohody se stavební spořitelnou, splacením poskytnutého úvěru ze stavebního spoření nebo úmrtím účastníka stavebního spoření. V tomto případě jdou peníze do dědického řízení dle příslušných právních předpisů.

.

Pro koho tedy stavební spoření je vhodné?

Pro lidi, kteří mají střednědobé cíle 6 až 8 let a chtějí si na tento cíl vytvořit finanční rezervu. Optimální měsíční úložka je 1700,- Kč, pro účely spoření nedoporučujeme více než 2000,- Kč měsíčně. Výsledné roční zhodnocení i po započítání státní podpory se pohybuje na hranici 4 % p.a. Není to žádný zázrak, ale lze čekat vyšší zhodnocení od konzervativního produktu, kde je váš vklad pojištěn?

.

Pokud chcete dosahovat vyššího zhodnocení a ideálně máte-li delší investiční horizont, má smysl se pustit cestou investic. Vyšší výnos však s sebou nese i kolísavost a vyšší riziko.

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.