Pojištění vozidel GAP

Pojištění vozidel GAP

Pokud si někdy budete kupovat nové auto, můžete se při nabídce havarijní pojištění setkat se zkratkou GAP. Zkratka GAP znamená Guaranteed Asset Protection. Pokud to přeložíme do češtiny, můžeme použít zkratku GOM = Garantovaná Ochrana Majetku.

Co přesně ten GAP znamená, aby to bylo pochopitelné? Když si koupíte auto, dejme tomu třeba Škodu Octavia v dobré výbavě, za 500.000,- Kč, hodnota vašeho automobilu nezadržitelně klesá. Největší propad ceny je v prvních letech, první rok vám může klesnout hodnota automobilu i o 20%, za prvních pět let to může být i 50%, takže po pěti letech máte auto za 250.000,- Kč.

V případě, že si uzavřete havarijní pojištění, které obsahuje připojištění GAP a auto vám bude odcizeno nebo bude nabouráno tak, že škoda bude totální, nebude vám pojistné plnění kráceno a od pojišťovny dostanete ty samé peníze, za kolik jste to auto koupili. V našem případě tedy 500.000,- Kč. Nutno ještě podotknout, že garance nekrácení pojistného plnění platí standardně 3 roky od zakoupení nového vozidla.
V případě, že si uzavřete havarijní pojištění, ve kterém součástí nebude připojištění GAP, dostanete v případě odcizení a nebo totální škody jen pojistné plnění, které se rovná vzniklé škodě. Pokud by vám auto odcizili po 3 letech a v době odcizení mělo hodnotu třeba 300.000,- Kč, pojištovna vám vyplatí přibližně těch 300.000,- Kč ( mínus spoluúčast).

Pak je tu ještě třetí varianta, že si koupíte nové auto a uzavřete si jen zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, takzvané povinné ručení. Tady je to zcela jasné, veškeré riziko nesete na sobě. V případě odcizení vašeho vozidla a nebo havárie s totální škodou nedostane od pojištovny nic. Můžete dostat jen pojistné plnění v případě havárie, kterou jste nezavinili vy. Toto plnění dostanete z povinného ručení od pojišťovny řidiče, který dopravní nehodu zavinil.

Pojištění GAP má zcela jistě svůj smysl a stojí tedy za to rozmyslet se, jestli si trochu připlatíte a GAP v pojistné smlouvě mít budete a nebo budete mít pojistnou smlouvu bez tohoto připojištění a riziko vaší finanční ztráty bude o něco větší.

Publikováno s laskavým svolením Asociace finančních poradců České republiky.