Počítání úroků u hypotečního úvěru

Počítání úroků u hypotečního úvěru

Jak se počítají úroky u hypotečních úvěrů? A proč vám může vyjít různá splátka při stejné úrokové sazbě? Pojďme se na to podívat.

 

Mezi největší evropské země patří Francie a Německo a i úroky se dají počítat podle německého nebo francouzského standardu. U hypotečních úvěrů je pro klienty o něco výhodnější německý standard, protože zaplatíte méně peněz na úrocích.

 

  • Německý standard – označuje se jako 30E/360 – je rozšířený zejména pro svou jednoduchost. Počítá se pro přehlednost s tím, že každý měsíc v roce má třicet dní, bez ohledu na kalendář.
  • Francouzský standard – označuje se jako ACT/360 – pracuje se skutečným počtem dnů v daném měsíci

 

Běžný rok je tedy podle německého standardu dlouhý 360 dní, podle francouzského 365 dní. Přestupný rok mají chudáci Francouzi ještě o den delší, kdežto pro Němce zůstává stejný. Podívejme se, co to udělá se splátkami hypotéky. Třeba u hypotéky ve výši 2.000.000,- Kč se splatností 30 let.

 

Úvěr 2 000 000 korun na 30 let, úroková sazba 3,29 procenta ročně

  • Francouzský standard   ACT/360 (Česká spořitelna nebo třeba LBBW): splátka činí 8802 korun.
  • Německý standard   30E/360 (například Komerční banka, Hypoteční banka nebo UniCredit): splátka činí 8748 korun.

 

Při současných nízkých úrokových sazbách je rozdíl mezi standardy cca 0,05 procentního bodu, což není zanedbatelné. A čím vyšší úroková sazba, tím vyšší je i rozdíl mezi nimi.

 

Publikováno s laskavým svolením Asociace finančních poradců České republiky.