Parametr DSTI

Jedním z parametrů, který banky u hypotečních úvěrů sledují, je parametr DSTI.

DSTI znamená Debt Service To Income a vyjadřuje, kolik procent čistých příjmů klienta jde na všechny splátky jeho úvěrů, ať už současných anebo i těch, o které žádá.

.

Výše úrokové sazby u požadované hypotéky ovlivňuje parametr DSTI. A jelikož úrokové sazby v současné době rostou a zřejmě ještě několik let porostou, zvyšuje se i parametr DSTI, neboť vyšší úroková sazba zvyšuje i měsíční splátku úvěru.

.

A jelikož banky mají maximální limity u parametru DSTI, následkem je, že vám banky půjčí méně než například před půl rokem, kdy byly úrokové sazby o půl procentního bodu nižší.

.

Pokud jste příjmově na hraně, zvyšující úrokové sazby vás lehce dostanou pod hranou a váš případ bude obtížně řešitelný, případně i neřešitelný. Na požadovaný úvěr bonitně nedosáhnete.

.

Většina bank má parametr DSTI nastavený na hodnotách 40, 45 anebo 50 %, v závislosti na LTV úvěru, výši příjmu, vlastních zdrojích a podobně.

.

Osobně nepředpokládám, že by banky v dohledné době ve vyhodnocování tohoto parametru nějak polevily.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.