Norský ropný fond

Norský ropný fond jako příklad pro všechny

Na konci roku 1969 byla u norského pobřeží objevena ropa, přesněji řečeno obrovské množství ropy. Pro Norsko to znamenalo obrovský dar. Norové jsou díky ropě, zemnímu plynu a odpovědnému přístupu k majetku v první desítce nejbohatších státu světa podle HDP na obyvatele.

Pojďme se podívat, jak nakládají s penězi, které díky ropě a zemnímu plynu mají.

Založení státního fondu

V roce 1990 Norové založili státní fond. Účelem fondu je investice výnosů z těžby nerostného bohatství země a budování majetku pro další generace. Aktuálně je hodnota majetku tohoto norského státního fondu kolem 1,2 bilionu amerických dolarů (přibližně 27 bilionů českých korun). Pro srovnání, deficitní rozpočet ČR má výdaje kolem 2 bilionů českých korun.

Díky své velikosti je norský státní fond jedním z nejvýznamnějších hráčů na akciových a dluhopisových trzích. Samozřejmě, tak obrovský majetek nevytvořili hned. Začali v roce 1990 a pravidelně, každý rok, část příjmů z těžby nerostných surovin investovali do fondu.

Složení norského ropného fondu

Norský ropný fond má složení portfolia přibližně následující: akcie cca 72 % (vlastní obchodní podíly ve více než 9000 společnostech v 70 zemích světa), dluhopisy 25,4 %, nemovitosti 2,5 % a 0,1 % investice do obnovitelných zdrojů.

Jak se norskému státnímu fondu dařilo anebo nedařilo v jednotlivých letech, se můžeme podívat na tomto obrázku.

Norský ropný fond

Dlouhodobě fond vydělává kolem 6 % ročně.

Ponaučení pro všechny


A co se tedy můžeme jako jednotlivci naučit od Norů a jejich státního ropného fondu?

  1. Plán – Norové mají od roku 1990 jasný plán a drží se ho. Budují majetek na horší časy a pro další generace. Bez plánu by měli výsledky výrazně horší.
  2. Pravidelnost – Norové pravidelně každý rok investují část svých příjmů z těžby nerostných surovin do fondu.
  3. Diverzifikace – aktiva investují mimo Norsko (regionálně cca 43 % Severní Amerika, 33 % Evropa, 20 % Asie, zbytek v jiných zemích), většina portfolia je v akciích, menší část v dluhopisech a nemovitostech.
  4. Strategie – Mají definovanou investiční strategii, které se drží. Roční výběr z portfolia fondu je maximálně 3 % z hodnoty fondu a jde hlavně na norské důchody. Fond přesouvá peníze do státního rozpočtu pouze z reálného výnosu.
  5. Když se chce, je to celkem jednoduché 😊

A jak jste na tom vy? Kolik procent příjmů odkládáte na horší časy? A jak dlouho?

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.