Lze financovat koupi (výstavbu) nemovitosti, pokud nemáte našetřeno 20 % z celkové částky?

Lze financovat koupi (výstavbu) nemovitosti, pokud nemáte našetřeno 20 % z celkové částky?

Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, banky obvykle vyžadují, aby poměr úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti byl ideálně do 80 %. Tedy aby parametr LTV byl do hodnoty 80 %.

Pojďme se podívat na modelový příklad. Kupujete nemovitost za 5 mil Kč. Podle odhadce je zástavní hodnota nemovitosti 4,7 mil Kč. (A i u jiné banky dopadl odhad stejně). Banka vám za této situace půjčí  3,76 mil Kč a vy musíte zajistit financování částky 1,24 mil Kč.

.

Pokud  tedy nemáte 1,24 mil Kč (a ideálně ještě o něco více, ať vám zůstanou alespoň nějaké finanční rezervy), jaké jsou možnosti?

.

Možnost číslo 1 – Hypotéka s LTV 90 %

Některé banky poskytují hypotéky s LTV 90 %. V našem modelovém případě vám tedy banka půjčí 4,23 mil Kč a vy musíte z vlastních zdrojů zafinancovat  „pouze“ 770.000,- Kč. Vaše hypotéka sice bude mít o trochu vyšší úrokovou sazbu, ale výrazně tím snížíte nutnou výši našetřených peněz.

.

Možnost číslo 2 – Zástava jinou nemovitostí

Oblíbené řešení (pokud to situace umožňuje) je dát bance do zástavy ještě jinou nemovitost, která může zcela vynulovat potřebu našetřených peněz. Například dům nebo byt rodičů, případně pokud vy vlastníte jinou nemovitost (počítá se i pozemek v případě výstavby). Kupovaná nemovitost má pro banku hodnotu 4,7 mil Kč, druhá nemovitost  může mít hodnotu například 3 mil Kč. Zástavní hodnota nemovitostí tedy bude 7,7 mil Kč. Banka vám v tomto případě půjčí celých 5 milionů Kč a LTV bude 65 %.

.

Druhou nemovitost pak můžete z hypotéky po nějakém čase vyvázat.

.

Možnost číslo 3 – kombinace hypotéky a nezajištěného úvěru

Dříve se tato varianta používala relativně často, v současné době se již moc nepoužívá (u většiny bank je to zakázané řešení), ale v případě dostatečné bonity klienta lze hypotéku nakombinovat s nezajištěným úvěrem i dnes. Je důležité si ale uvědomit, že nezajištěný úvěr celé řešení výrazně prodraží.

.

Řešení vašeho záměru koupi (výstavby) nemovitosti je dobré vždy zkonzultovat se zkušeným poradcem, který vám pomůže najít ideální řešení.

.

V případě zájmu se na mě můžete obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724689958, email: vladimir@svorba.cz