Jedenáct nejčastějších otázek klientů k hypotékám

Jedenáct nejčastějších otázek klientů k hypotékám

Dnes pro vás mám seznam jedenácti nejčastějších otázek, na které se klienti často ptají. Pokud budete chtít znát odpověď na jinou otázku k hypotékám, klidně napište.

.

 1. Jakou fixaci zvolit?

Dlouhé fixace jsou stále ještě na relativně slušné úrokové sazbě, ale například oproti prosinci 2020 podražily téměř o 1 procentní bod. Kratší fixace také vyrostly, ale ne o tolik. Volba fixace je vždy velmi individuální záležitost a rozhodující slovo je vždy na klientovi, jaké délce fixace dá přednost. Budoucnost vývoje úrokových sazeb se totiž nedá přesně předpovědět.

 1. Jakou délku splácení zvolit?

Ve většině případů je nejlepší zvolit co nejdelší dobu splácení, ideálně 30 let, pokud to věk klientů dovolí. Peníze v čase ztrácí svou hodnotu, tedy i výše splátky v reálné hodnotě časem klesá. S prodlužující se splatností klesá výše splátky, což má velký vliv na cash-flow klientů.

 1. Jak zvládnout refinancování hypotéky?

Pokud vám končí fixace úrokové sazby a nepotřebujete udělat zásadní změnu u své hypotéky (kde jiná možnost než refinancování není), je dobré dotázat se své banky na nabídku úrokových sazeb na další období a na základě nabídky se pak rozhodnout pro další řešení, jestli zůstat u stávající banky a nebo hypotéku refinancovat. Na případné refinancování je třeba minimálně 1 měsíc, ideálně však více času.

 1. Lze provádět mimořádné splátky?

Mimořádné splátky u nových hypoték lze provádět jednou ročně, k výročí úvěrové smlouvy. Lze splatit až 25 % ročně zcela bez sankcí.

 1. Kolik nám banky nejvíce půjčí?

Maximální výše úvěru vždy záleží na několika faktorech. Vaší bonitě, hodnotě zástavy a ukazateli LTV (poměr výše úvěru vůči hodnotě zástavy). Banky půjčují maximálně 90 % z hodnoty nemovitosti, častěji však pouze 80 % z hodnoty nemovitosti.

 1. Mám příjmy jako OSVČ, mám použít paušální výdaje a nebo skutečné výdaje?

Obvykle je jednodušší použít výdajové paušály, některé banky s nimi alespoň trochu umějí pracovat a výsledná bonita je pak dostačující. Je to ale vždy velmi individuální a je dobré konzultovat příjmy před podáním daňového přiznání.

 1. Jak rychle se teď schvalují hypotéky?

Aktuálně, v době koronaviru a hypotečního boomu, jsou procesy v bankách o dost pomalejší a na vše se čeká o něco déle, než je třeba. Také záleží na spolupráci klientů, jak rychle dodají potřebné podklady. Většina případů je v bankách schválena do 14 dnů od dodání posledních dokumentů ze strany klienta.

 1. Jakou banku zvolit?

Výběr banky je velmi důležitý, ne všechny banky jsou ve všem dobré. Zcela zásadní u výběru vhodné banky je znalost metodiky jednotlivých bank. U jednoduchých případů (příjmy ze zaměstnání, dostatečná bonita, vše standardní) lze banku vybrat podle úrokové sazby a poplatků. U těžkých případů úroková sazba není stěžejní parametr a je třeba vybrat banku, kde to s největší pravděpodobností dopadne dobře.

 1. Kolik stojí odhad nemovitosti?

Odhad stojí přibližně 4.000 až 5000,- Kč. Banky občas mívají akce, kdy je odhad zdarma. V případě refinancování bývá odhad zdarma u většiny bank.

 1. Jaké podklady budu potřebovat pro vyřízení úvěru?

Jsou potřeba doklady totožnosti, doklady k příjmům (potvrzení o příjmu, daňové přiznání, výpisy z účtu), podklady k zástavě (nabývací titul, fotografie nemovitosti, odhad) a podklady k účelu (například kupní smlouva, rozpočet na výstavbu nebo rekonstrukci, původní úvěrová smlouva v případě refinancování a podobně)

 1.  Je možné ručit nemovitostí rodičů?

Ano, to lze, pokud nemovitost splní pravidla banky pro vhodnou zástavu (nesmí to být ruina, nesmí na ní být věcné břemeno snižující hodnotu nemovitosti).

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.