Jedenáct nejčastějších otázek klientů k hypotékám
Dnes pro vás mám seznam jedenácti nejčastějších otázek, na které se klienti často ptají. Pokud budete chtít znát odpověď na jinou otázku k hypotékám, klidně napište.
.
- Jakou fixaci zvolit?
Dlouhé fixace jsou stále ještě na relativně slušné úrokové sazbě, ale například oproti prosinci 2020 podražily téměř o 1 procentní bod. Kratší fixace také vyrostly, ale ne o tolik. Volba fixace je vždy velmi individuální záležitost a rozhodující slovo je vždy na klientovi, jaké délce fixace dá přednost. Budoucnost vývoje úrokových sazeb se totiž nedá přesně předpovědět.
- Jakou délku splácení zvolit?
Ve většině případů je nejlepší zvolit co nejdelší dobu splácení, ideálně 30 let, pokud to věk klientů dovolí. Peníze v čase ztrácí svou hodnotu, tedy i výše splátky v reálné hodnotě časem klesá. S prodlužující se splatností klesá výše splátky, což má velký vliv na cash-flow klientů.
- Jak zvládnout refinancování hypotéky?
Pokud vám končí fixace úrokové sazby a nepotřebujete udělat zásadní změnu u své hypotéky (kde jiná možnost než refinancování není), je dobré dotázat se své banky na nabídku úrokových sazeb na další období a na základě nabídky se pak rozhodnout pro další řešení, jestli zůstat u stávající banky a nebo hypotéku refinancovat. Na případné refinancování je třeba minimálně 1 měsíc, ideálně však více času.
- Lze provádět mimořádné splátky?
Mimořádné splátky u nových hypoték lze provádět jednou ročně, k výročí úvěrové smlouvy. Lze splatit až 25 % ročně zcela bez sankcí.
- Kolik nám banky nejvíce půjčí?
Maximální výše úvěru vždy záleží na několika faktorech. Vaší bonitě, hodnotě zástavy a ukazateli LTV (poměr výše úvěru vůči hodnotě zástavy). Banky půjčují maximálně 90 % z hodnoty nemovitosti, častěji však pouze 80 % z hodnoty nemovitosti.
- Mám příjmy jako OSVČ, mám použít paušální výdaje a nebo skutečné výdaje?
Obvykle je jednodušší použít výdajové paušály, některé banky s nimi alespoň trochu umějí pracovat a výsledná bonita je pak dostačující. Je to ale vždy velmi individuální a je dobré konzultovat příjmy před podáním daňového přiznání.
- Jak rychle se teď schvalují hypotéky?
Aktuálně, v době koronaviru a hypotečního boomu, jsou procesy v bankách o dost pomalejší a na vše se čeká o něco déle, než je třeba. Také záleží na spolupráci klientů, jak rychle dodají potřebné podklady. Většina případů je v bankách schválena do 14 dnů od dodání posledních dokumentů ze strany klienta.
- Jakou banku zvolit?
Výběr banky je velmi důležitý, ne všechny banky jsou ve všem dobré. Zcela zásadní u výběru vhodné banky je znalost metodiky jednotlivých bank. U jednoduchých případů (příjmy ze zaměstnání, dostatečná bonita, vše standardní) lze banku vybrat podle úrokové sazby a poplatků. U těžkých případů úroková sazba není stěžejní parametr a je třeba vybrat banku, kde to s největší pravděpodobností dopadne dobře.
- Kolik stojí odhad nemovitosti?
Odhad stojí přibližně 4.000 až 5000,- Kč. Banky občas mívají akce, kdy je odhad zdarma. V případě refinancování bývá odhad zdarma u většiny bank.
- Jaké podklady budu potřebovat pro vyřízení úvěru?
Jsou potřeba doklady totožnosti, doklady k příjmům (potvrzení o příjmu, daňové přiznání, výpisy z účtu), podklady k zástavě (nabývací titul, fotografie nemovitosti, odhad) a podklady k účelu (například kupní smlouva, rozpočet na výstavbu nebo rekonstrukci, původní úvěrová smlouva v případě refinancování a podobně)
- Je možné ručit nemovitostí rodičů?
Ano, to lze, pokud nemovitost splní pravidla banky pro vhodnou zástavu (nesmí to být ruina, nesmí na ní být věcné břemeno snižující hodnotu nemovitosti).
.
Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?
Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.