Jak zvládnout prodej menšího bytu a pořízení většího bytu na jedno stěhování?

Jak zvládnout prodej menšího bytu a pořízení většího bytu na jedno stěhování?

Je těžké  zároveň prodávat byt a jiný byt kupovat, když už vám začíná být současné bydlení malé a děti potřebují více prostoru? Jak dlouho taková akce může trvat? Na co je třeba si dát pozor?

.

V červnu 2020 mi volal jeden klient, říkejme mu třeba Novák, kterému jsem v roce 2017 pomáhal s financováním koupě rekreačního objektu. Klient si našel byt, do kterého by se chtěl přestěhovat a zjišťoval, jestli je možné realizovat koupi nového bytu v návaznosti na prodej současného bytu. A zároveň, jestli bude možné u některé banky získat potřebné chybějící peníze na aktuální daňové přiznání za rok 2019.

.

Provedl jsem výpočet bonity z daňového přiznání a po započítání rodičovského příspěvku vyšla jen jedna banka, kde byla šance získat úvěr v potřebné výši.

.

Majitelé nového bytu, říkejme jim třeba Dvořákovi, prodávali svůj byt s tím, že na to nepospíchají a stěhovat se chtějí až v roce 2021. Nikam nespěchat je základní podmínka, aby to klaplo, protože pokud by Dvořákovi spěchali, určitě by nečekali, až si Novákovi prodají svůj současný byt.

.

Novákovi potřebovali prodat svůj menší byt z důvodu, aby měli dostatečné peníze na koupi většího bytu, v kombinaci s hypotékou.

Po konzultaci ohledně možných problémů a případného negativního scénáře se Novákovi rozhodli podepsat rezervační smlouvu na koupi bytu Dvořákových, s rezervační lhůtou šest měsíců. Obvyklá rezervační lhůta je dva měsíce, tady se ale sešly požadavky kupujících a prodávajících a tak bylo možné akci rozeběhnout a věřit v úspěšný konec.

.

Po podpisu rezervační smlouvy se Novákovi dohodli s realitní kanceláří, že zařídí prodej i jejich bytu. Prodej bytu Novákových i prodej bytu Dvořákových tedy naštěstí zařizovala pouze jedna realitní kancelář, jeden realitní makléř, takže se snížilo riziko komunikačních problémů.

.

Realitka za necelé dva měsíce získala kupující na byt Novákových, této kupující říkejme například paní Veselá.

.

Paní Veselá disponovala hotovostí, takže prodej bytu Novákových byl o to jednodušší. I když, nejdříve musel pan Novák získat od stávající banky vyčíslení současného úvěru. To se podařilo, díky zákazu zcizení v katastru nemovitostí se však protáhl  vklad vlastnického pro paní Veselou. Realitní kancelář, po dřívějších zkušenostech, čekala s podáním návrhu na vklad vlastnického práva až když od stávající banky pana Nováka získala Potvrzení o splacení úvěru pro výmaz zástavního práva v katastru. Vydání tohoto dokumentu i přes čtyři urgence bance trvalo téměř celý měsíc. Peníze byly po celou dobu uložené v advokátní úschově. Naštěstí ani paní Veselá nepospíchala na fyzické předání bytu.

.

Mezitím jsme v nové bance rozjeli žádost o hypoteční úvěr pro Novákovi a následně jsme pečlivě ladili termíny, aby to vše vyšlo. Ne všechno vyšlo podle plánů, opožděné Potvrzení o splacení  hypotečního úvěru celý případ zkomplikovalo. Upravili jsme však některé termíny a Novákovi tak mohli  v nové bance podepsat hypoteční úvěr, který v lednu 2021 úspěšně vyčerpali a katastr zapsal vlastnické právo na jejich nový byt.

.

Celkově celá akce trvala téměř sedm měsíců, počítáno od prohlídky Novákových na novém bytu. Čím déle celý případ trvá, tím se zvyšuje riziko, že se něco změní a přijdou komplikace, v tomto případě se naštěstí nic zásadního nezměnilo, takže se Novákovi brzy stěhují do většího.

.

Rychlostně se samozřejmě nemůžeme srovnávat s akcí Kulový blesk doktora Radosty, v dnešní době nejde rychle nic. Je však důležité mít plán a plánu se držet. Do cíle se obvykle dostanete.

.

PS: Jména účastníků jsou změněna na častá česká příjmení.

.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.