Jak začít s investováním?

Jak začít s investováním?

Pokud máte dlouhodobé cíle (například vytvořit rezervu pro děti, vytvořit rezervu na stáří a jiné), je třeba peníze vhodně investovat. Ideálně tak, aby výnos z dlouhodobého hlediska překonal inflaci a hodnota vašich aktiv v reálné hodnotě rostla.

Pamatujte, že i ve zhodnocování úspor je třeba mít jasný finanční nebo investiční plán na základě stanovených cílů. Plán je třeba pravidelně v čase vyhodnocovat a případně upravovat tak, aby vás to dovedlo do cíle.

Pravidelné investice vás můžou dostat k vašim dlouhodobým cílům, s přijatelným rizikem.

.

Investiční trojúhelník

Mezi základní znalosti každého člověka (nikoli jen investora) by měl patřit investiční trojúhelník.

Každá investice obsahuje určité riziko, které je třeba vždy správně posoudit. Na základě rizika lze pak určit, jestli výnos odpovídá riziku anebo ne. U každé investice je třeba vyhodnotit i likviditu, tedy přeměnu investice na hotovost. Delší likviditu mají třeba nemovitosti, krátkou likviditu mají třeba veřejně obchodovatelné akcie. Dá se říct, že bez rizika nemůžete dosáhnout zajímavého výnosu. Spořící účty a termínované vklady jsou téměř bezrizikové produkty pojištění vkladů do 100.000 eur), ale výnos vám obvykle inflaci nepokryje, reálně tedy o peníze přicházíte.

.

Ukázkovým příkladem nízké likvidity jsou nemovitosti. Pokud se rozhodnete nemovitost prodat, obvykle peníze nedostanete dřív než za několik měsíců, někdy se ale prodej může táhnout třeba i rok, než najdete kupce, se kterým se dohodnete na ceně.

Akcie a akciové fondy mohou být ukázkovým příkladem vysokého výnosu a vysokého rizika. V této oblasti je obvyklá výrazná kolísavost ceny aktiva, při správně zvoleném investičním horizontu a vhodné diverzifikaci však můžete dosahovat zajímavých výnosů s menším rizikem.

.

Opět to připomenu, základem investování má být finanční nebo investiční plán.

.

Příkladem velmi rizikové investice s výnosem, který neodpovídá riziku, může být některý z firemních dluhopisů, například když neznáte hospodářské výsledky emitenta. Výnos 8 nebo 10 % ročně nikdy nestojí za ztrátu celé investované částky. Bohužel však těchto případů přibývá (Dost často hlavně kvůli nevzdělanosti investorů a zprostředkovatelů). Jedná se o kreditní riziko, když zkrachuje vydavatel dluhopisu, přicházíte téměř o celý vklad.

.

Nepodceňujte tedy riziko a pokud chcete začít investovat, sestavte si nejdříve plán.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.