Jak na odhad u jednotlivých bank?

Jak na odhad u jednotlivých bank?

Kalkulačka

Pokud řešíte svůj hypoteční úvěr, jedním z klíčových faktorů, který rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu, je výsledný odhad nemovitosti, kterou bance dáte do zástavy. Zástavní hodnota nemovitosti má totiž vliv na výsledné LTV (poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti, zlomové LTV u jednotlivých bank jsou 70, 80, 85, 90 a 100 %) a LTV má vliv na výslednou úrokovu sazbu nebo i to, jestli obchod vůbec dopadne.

 

Postupy bank u objednávání odhadů se liší a je tedy vhodné vybrat takovou banku a takového odhadce, který zpracuje odhad co nejvíce dle představ klienta. Samozřejmě za předpokladu, že je představa klienta reálná (chtít vypracovat odhad na 4 mil Kč, když reálná hodnota domu je 2 mil Kč opravdu není reálné).

 

A jak tedy k odhadům přistupují jednotlivé banky?

 

Česká spořitelna – U bytových jednotek v městech nad 10.000 obyvatel lze udělat online ocenění. U ostatních nemovitostí odhadce přiděluje banka ze svého vlastního seznamu.

 

Komerční banka  – U bytových jednotek v obcích nad 2.000 obyvatel lze udělat online ocenění. U ostatních nemovitostí odhadce přiděluje banka ze svého vlastního seznamu.

 

Hypoteční banka – U bytových jednotek lze udělat online ocenění. U ostatních nemovitostí buď banka přidělí odhadce (interní odhad) nebo si klient může vybrat odhadce ze seznamu externistů pro HB.

 

UniCredit Bank – Odhadce buď přidělí banka nebo má klient možnost si vybrat odhadce sám, seznam odhadců je stejný pro banku i pro klienta.

 

Raiffeisen Bank – Klient si odhadce vybírá sám ze seznamu odhadců pro RB.

 

Equa Bank – Odhadce buď přidělí banka nebo má klient možnost si vybrat odhadce sám, seznam odhadců je stejný pro banku i pro klienta.

 

Sberbank – Klient si odhadce vybírá sám ze seznamu odhadců pro Sberbank.

 

mBank – Klient si odhadce vybírá sám ze seznamu odhadců pro mBank.

 

Oberbank – Klient si odhadce vybírá sám ze seznamu odhadců pro Oberbank.

 

GE Money Bank – Odhadce přiděluje banka ze svého seznamu.

 

Expobank  – Klient si odhadce vybírá sám ze seznamu odhadců pro Expobank.

 

Wüstenrot Hypoteční banka – Banka buď přidělí interního odhadce nebo si klient může vybrat sám ze seznamu externích odhadců.

 

Na závěr je nutné upozornit, že každý odhad prochází takzvanou supervizí, tedy kontrolou, že je vše v pořádku a může se stát, že výše odhadní ceny nemovitosti bude supervizí ponížena (klidně i z neobjektivních důvodů)

 

Pokud budete chtít pomoci s řešením financování vašeho bydlení, můžete se na mě obrátit.

Email: vladimir@svorba.cz, tel: 724 689 958