Jak na financování výstavby rodinného domu?

Jak na financování výstavby rodinného domu?

Pokud  jste se rozhodli, že si postavíte rodinný domek, bude důležité vyřešit dvě zásadní věci:

1) Výběr vhodného pozemku

2) Jak to celé zafinancovat

.

Výběr vhodného pozemku může trvat i několik let. Velikost a tvar pozemku jsou nesmírně důležité parametry. Rovněž na lokalitě hodně záleží. Někdo dává přednost samotě, někdo chce mít v obci nebo městě maximální občanskou vybavenost. Já osobně jsem pozemek pro výstavbu rodinného domu hledal téměř 3 roky.

.

Velmi důležitá část vašeho snu o bydlení je financování. Jen málokdo   má totiž  několik milionů na účtu, aby  zvládl zafinancovat koupi pozemku a následnou výstavbu  z vlastních rezerv.

.

Pro nás ostatní pak  je tu otázka, kolik  peněz si půjčit a kde  si tyto peníze  půjčit.

.

Velmi často  se řeší, jestli  financovat koupi nemovitosti  a následnou výstavbu jedním úvěrem. Spojení těchto dvou účelů do jednoho úvěru je však reálné jen málokdy, neboť vypracování projektu, získání potřebných vyjádření pro stavební povolení  a získání samotného stavebního povolení může klidně trvat i více než 12 měsíců,  v těch lepších případech 5  až  6  měsíců.

.

U financování výstavby je vždy žádoucí  pracovat s rozpočtem, který bude odpovídat realitě a zároveň počítat i s rezervou, pokud možno s co největší rezervou.  Obzvláště u stavby svépomocí se  dost často  stává, že plánovaný rozpočet  se překročí o desítky procent,  díky  delší době výstavby, růstu cen a volby lepších materiálů. A dost často pak dobu  výstavby domu prodlužuje i  nedostatek financí, díky špatnému  financování a nedostatečným  finančním rezervám.

.

Což je jistě velká škoda, protože vaším snem je bydlet v novém domě. Jen málokdo chce stavět  déle, než je nutné.

.

Několik základních rad  na závěr:

.

V případě úvěru na koupi pozemku berte v potaz i následné financování výstavby, ať máte co největší jistotu, že vám půjčí peníze i  na výstavbu.

Rozpočet na výstavbu  tvořte i s rozpočtovou rezervou, minimálně 10 procent

Čím větší finanční rezervu si necháte na účtu,  tím  lépe budete zvládat  nenadálé stavební výdaje a rychleji stavbu domu dokončíte

Splatnost úvěru si nastavte vždy na co nejdéle, v případě velkých finančních rezerv můžete provádět mimořádné splátky jednou ročně bez sankce.

.

Pokud budete chtít pomoci  vyřešit financování výstavby vašeho domu, můžete se na mě obrátit.

.

Vladimír   Švorba

Tel: 724 689 958

Email: vladimir@svorba.cz

.