Hypotéky po první regulaci ČNB

Hypotéky po první regulaci ČNB

stopka95Od 1.října 2016 platí doporučení ČNB, které omezuje maximální výši LTV (poměr výše úvěru a hodnoty zástavy) u hypoték na 95 % a omezuje také počet obchodů v pásmu LTV 85%-95% na 10 % ze všech obchodů dané banky.

 

Ze strany ČNB se jedná „pouze“ o doporučení, není to nařízené zákonem, přesto na to téměř všechny banky zareagovaly, až na některé výjimky.

 

Dá se tedy říci, že 100% hypotéky jsou téměř mrtvé, uvidíme, kdy budou mrtvé u všech bank.

 

Hypotéka s LTV 90 % za zajímavou úrokovou sazbou zbyla v podstatě už jen u dvou bank.

 

V oblasti LTV do 85 % je nyní relativně klid, pro občany ČR jsou tyto hypotéky dostupné u všech bank, úrokové sazby se u jednotlivých bank samozřejmě liší, ale pokud máte našetřeno alespoň 15 % kupní ceny (lépe však 20 %, zástavní hodnota nemovitosti se vždy nerovná kupní ceně), pak by s financováním neměla být potíž. Uvidíme však, jaká bude situace od dubna, kdy se hranice LTV sníží na 80 %.

 

Když se vrátíme k financování v pásmu nad 85 %, pak jako jedna z mála možných variant je kombinace hypotečního úvěru a překlenovacího úvěru ze stavebního spoření. Ne všechny banky však tuto kombinaci umožňují, přístup bank k této problematice je velmi rozdílný. A velmi zde záleží na tom, jestli zástavní hodnota nemovitosti dopadne dobře a nebo bude nižší než kupní cena.

 

Nejhorší situace v oblasti financování je tehdy, pokud nemáte našetřené žádné peníze a ještě vyjde zástavní hodnota nemovitosti níže než je kupní cena,  tedy LTV nad 100 %. I taková situace se dá řešit, ale je velmi náročná na bonitu a z hlediska výhodnosti pro klienta to není nic veselého.

 

Pokud budete chtít pomoci s financováním vašeho bydlení, můžete se na mě obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva