Hypotéky - LTV maximálně 90 %

Hypotéky – LTV maximálně 90 %

stopka90Banky reagují na doporučení České národní banky omezit  LTV u nových hypoték na hodnotu maximálně 90 % a v dubnu již zřejmě nebude banka, kde by se dala hypotéka s LTV vyšším než  90 % sjednat (vyjma rozpracovaných případů).

 

Doporučení ČNB tak značně komplikuje dostupnost hypotečních úvěrů.  Ještě před půl rokem jste mohli získat hypotéku s nízkou úrokovou sazbou u hypotéky s LTV do 90 %, nyní to bude již jen do 80 %. Nad LTV 80 % si banky dají přirážku, jakou měli u 100 % hypoték.

 

Pokud jste měli před půl rokem našetřeno 10 % ze zástavní hodnoty nemovitosti, tak dnes budete potřebovat 20 %  a dále 4 % na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí. A k tomu ještě nějakou finanční rezervu a doufat, že odhad nemovitosti bude stejný jako kupní cenu.

 

V případě, že budete mít hypotéku nad 80 % LTV, s vyšší úrokovou sazbou na vás budou kladeny i vyšší nároky na vaší bonitu.

 

Lze tedy konstatovat, že se vlastní bydlení stává méně dostupné. Pomoci samozřejmě může například to, že vám rodiče budou ručit svojí vlastní nemovitostí, čímž LTV výrazně klesne, může pomoci i kombinace s úvěrem ze stavebního spoření, toto řešení však bude náročnější na vaší bonitu, na vaše příjmy.

 

Refinancování úvěrů s LTV nad 90 %

Doporučení ČNB dopadne také na klienty bank, kteří si vzali 100% hypotéku na krátkou fixaci. Hodnota nemovitosti sice mohla vzrůst, ale pokud bude LTV stále nad 90 %, pak takový úvěr může být těžké refinancovat, neboť vysoké LTV bude překážkou. Takoví klienti se můžou stát nechtěným rukojmím své banky.