Hypotéka na výstavbu a rekonstrukci, rozpočet stavby

Hypotéka na výstavbu a rekonstrukci, rozpočet stavby

Hypotéka na výstavbu nebo rekonstrukci je ve srovnání s hypotékou na koupi vždy o něco složitější a náročnější. Jak postupovat, aby výsledek pozitivně ovlivnil váš život?

.

Zásadní věc je finančně pokrýt celý rozpočet na výstavbu nebo rekonstrukci. I s případným nárůstem cen a samozřejmě je třeba myslet i na případné vícepráce.

Rozpočet tedy musí být připravený tak, aby podle odhadce odpovídal reálným nákladům na výstavbu nebo rekonstrukci. Je ale třeba vědět, že i rozpočet, který vám odhadce schválí, můžete velmi snadno překročit.

Jsou dva důvody, proč se tak děje.

.

Prvním důvodem je, že rozpočet sestavujete na základě cen v roce 2022. Stavbu ale dokončíte třeba až v roce 2024. Ceny stavebních prací a stavebního materiálu rotou každý rok průměrně o 3 až 5 %. Za poslední dva roky však některé ceny rostly ještě výrazně více, hlavně kvůli pandemii.

Druhým důvodem je, že v průběhu výstavby nebo rekonstrukce zvažujete různé materiály, rozdílnou kvalitu a odlišné technologie. Často se přikloníte k dražší a kvalitnější variantě. S blížícím se koncem stavby pak peníze dost často i chybějí.

.

U správně nastavené hypotéky by tedy mělo řešení vypadat tak, že se od banky budete snažit získat co nejvyšší částku, co vaše příjmy umožní.  Když se totiž dostanete do situace, že jste dokončili stavbu a zbývá vám hodně peněz, nemusíte z hypotéky vyčerpat všechny peníze (u většiny bank nemusíte vyčerpat 20 % z úvěru zcela bez sankce), případně můžete jednou ročně provést mimořádnou splátku až 25 % z počáteční výše úvěru anebo můžete finanční rezervu vhodně zainvestovat. Jsou to rozhodně lepší starosti než řešit opačnou situaci.

.

V situaci, kdy vám před koncem stavby došly peníze, pak ty starosti jsou o dost větší. Nezajištěné úvěry (ať už klasický spotřebitelský úvěr anebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření) jsou dražší než hypotéka a také náročnější na vaši bonitu (na vaše příjmy). A financovat výstavbu z výplat třeba dalších 20 měsíců poté, co jste dočerpali hypotéku, také není levná záležitost.

.

Rady k rozpočtu:

Rozpočet na výstavbu tvořte i s rozpočtovou rezervou, minimálně 10 procent navíc, klidně přidejte i 20 % navíc

Čím větší finanční rezervu si necháte na účtu, tím lépe budete zvládat nenadálé stavební výdaje a rychleji stavbu domu dokončíte

Podle rozpočtu odhadce stanovuje budoucí zástavní hodnotu domu. A zároveň, rozpočet, spolu s vlastní finanční rezervou a výší ukazatele LTV má zásadní vliv na výběr správné banky pro financování vašeho záměru.

Chcete mít na účtu více peněz, mít spokojenou rodinu, ušetřit peníze na dovolenou a nechat vaše peníze vydělávat další peníze?

Vyplňte formulář níže, budeme se vám věnovat, jak nejlépe umíme, dostanete od nás zdarma nezávaznou online nebo telefonickou konzultaci z pohodlí domova, při které vám poradíme, jak získat peníze navíc a ušetřit tak peníze na dovolenou nebo na dárek pro manželku.