Co je třeba udělat, ještě než požádáte o hypotéku?

Co je třeba udělat, ještě než požádáte o hypotéku?

Dům na hypotékuPokud máte v plánu požádat  banku o hypoteční úvěr, je vždy dobré se na před podáním  žádosti dobře připravit. Co vše je tedy třeba udělat?

 

Kontrola bankovních a nebankovních registrů

Vždy je třeba vědět, že nemáte žádný negativní záznam v bankovních registrech a pokud ano, je třeba zjistit, jak závažný ten prohřešek je. Pokud jste v minulosti žádný úvěrový produkt nevyužili, pak bankovní a nebankovní registry budou v pořádku. Pokud jste však v minulosti nějaký úvěrový produkt (spotřebitelský úvěr, kontokorent, kreditní karta, úvěr ze stavebního spoření, hypotéka) měli, pak i jedna opožděná splátka může mít na schválení úvěru velký význam a je tedy dobré si výpisy z bankovního a nebankovního registru pořídit před podáním žádosti o hypoteční úvěr. (Informace jak postupovat, najdete na stránkách  http://www.cncb.cz/ a http://www.cbcb.cz/ )

 

Konsolidace vašich závazků.

Pokud máte více závazků z úvěrových produktů, je vždy dobré tyto úvěrové produkty zkonsolidovat, nebo je případně doplatit a zrušit. Každý úvěrový závazek (tedy i kreditní karta a kontokorent) mají standardně vliv na vaší bonitu a proto je vždy vhodné vaše závazky zkonsolidovat do jednoho úvěru s nízkou splátkou, případně závazky zcela doplatit.

 

Vytvoření finanční rezervy

Před realizací vašeho bydlení je dobré si vytvořit co největší finanční rezervu.  Žádat o hypotéku a nemít dostatečnou finanční rezervu sice lze, ale jedná se o velké riziko. Proto je vždy dobré si vytvořit finanční rezervu, která pokryje případné neočekávané výpadky vašich příjmů. Tato rezerva by měla být minimálně ve výši 3 měsíčních výdajů, ideálně však podstatně více.

 

Kontrola živnostenského rejstříku

Je také vhodné si zkontrolovat registraci u živnostenského úřadu. Pokud jste v minulosti podnikali a pak jste si pozastavili živnostenský list, je vhodné si zkontrolovat, jestli je živnostenské oprávnění opravdu přerušené a nebo se po nějaké době zase obnovila jeho platnost.  I když totiž nemáte příjmy z podnikání, aktivní živnostenský list může celý proces zkomplikovat. Pokud aktivně podnikáte, pak s tímto bodem problém mít nebudete, pokud podnikáte alespoň 1 až 2 roky (požadavek bank)

 

Hypotéka nanečisto

Vyzkoušet si hypotéku nanečisto. Vždy je dobré si vyzkoušet, jestli budete schopní platit měsíční splátku hypotéky a všechny poplatky, které souvisí s bydlením. Pokud tedy uvažujete například o hypotéce se splátkou 8.000,- Kč, tak poplatky spojené s bydlením můžou být například  4.000,- Kč. Je tedy dobré si měsíčně odkládat součet těchto dvou částek, případně  oproti nic započítat výši současného nájmu, který po přestěhování do vlastního bydlení již nebudete platit. Zjistíte, jestli na hypotéku máte a nebo jestli je třeba vaše plány přehodnotit.

 

Najděte si zkušeného finančního poradce

Pokud chcete mít co nejméně starostí s vyřízením hypotéky a chcete získat výhodné podmínky, je dobré se poohlédnout po zkušeném finančním poradci.  S ním ušetříte spoustu času i peněz.

 

Pokud budete chtít pomoci s řešením financování vašeho bydlení, můžete se na mě obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz