Buřinka přitvrzuje, souhlas se zřízením zástavního práva  ve 2. pořadí pro jinou banku  neposkytuje - Vladimír Švorba - finanční poradce, hypoteční poradce, investiční poradce, hypotéky, pojištění, investice

Buřinka přitvrzuje, souhlas se zřízením zástavního práva  ve 2. pořadí pro jinou banku  neposkytuje

KalkulačkaČasy se mění, mění se i přístup stavebních spořitelen a jednou z novinek na trhu stavebních spořitelen je to, že Stavební spořitelna České spořitelny, a.s., neuděluje souhlas se zřízením zástavního práva ve 2.pořadí pro jinou banku.

.

Jako první s touto obstrukcí přišla Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a nyní, bez jakékoli mediální aktivity, se přidala i Buřinka. Na tuto informaci jsme přišli čirou náhodou při řešení majetkového vypořádání při rozvodu, kdy klient má úvěr od Buřinky, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti.

 

Dotázali jsme písemně centrálu Buřinky a dostali jsme následující odpověď:

 

Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., službu – souhlas se zřízením zástavního práva  ve 2. pořadí pro jinou banku,  neposkytuje. Výjimku tvoří prodej nemovitosti.

 

 

Buřinka si tedy vymyslela novou službu, kterou chce klientům znechutit případné refinancování.  Z našeho pohledu se však jedná o zbytečné obstrukce, kterými se zřejmě Buřinka inspirovala u Modré pyramidy.

 

Některým klientům může chybějící souhlas se zřízením zástavního práva ve 2.pořadí pro jinou banku způsobit velké komplikace. Pokud totiž banka, u které chce klient refinancovat, bude na tomto souhlasu striktně trvat, má klient smůlu a musí hledat jiné řešení. A pokud bude banka benevolentní, záleží na znění zástavní smlouvy a možnosti případných sankcí za porušení zástavní smlouvy ( zastavení nemovitosti bez souhlasu zástavního věřitele). Případná sankce totiž  může refinancování výrazně prodražit.

 

Jiná řešení refinancování Buřinky  samozřejmě existují, buď lze využít předhypoteční úvěr a nebo lze využít banky, které mají upravenou metodiku na refinancování úvěrů od stavebních spořitelen, které souhlas nevydávají. Klient však o těchto možnostech většinou neví.

 

A na závěr malá poznámka. Pokud se podíváme do sazebníku Buřinky, najdeme zde položku s označením 2.3.7.  Vyhotovení a odeslání vyjádření k žádosti účastníka o zřízení zástavního práva 2. v pořadí. Tento úkon je zpoplatněn částkou 300,- Kč. Za  300,- Kč vám tedy Buřinka oficiální cestou může sdělit, že vám souhlas nevydá. (Pokud tedy neprodáváte nemovitost a nepošlete do Buřinky příslušné dokumenty, které si Buřinka vyžádá).

Psáno pro Hypoindex.cz