Vyplatí se v současné situaci splatit část hypotéky? - Vladimír Švorba - finanční poradce, hypoteční poradce, investiční poradce, hypotéky, pojištění, investice

Vyplatí se v současné situaci splatit část hypotéky?

Tuto otázku jsem minulý týden dostal od jednoho klienta. Odpověď samozřejmě nikdy není univerzální. Jestli provést mimořádnou splátku hypotéky anebo ne, záleží, jaká je vaše finanční situace a jaké máte plány.

.

Z čistě matematického hlediska to je o porovnání úrokových sazeb (nutno převést na čisté úrokové sazby) hypotéky a termínovaného vkladu/spořícího účtu. U spoření to je hrubá úroková sazba mínus daň 15 %. U hypotéky úroková sazba úvěru mínus odpočet úroků ze základu daně.

Matematický pohled má ale výrazně menší váhu, je třeba se na to podívat i z poradenského pohledu.

poradenského pohledu je důležité nevydávat se z finanční rezervy, obzvláště v době, kdy pociťujeme zvýšenou nejistotu a můžou přijít výpadky příjmu. A zároveň nás trápí vysoká inflace. Je tedy lepší mít o něco větší finanční rezervu než obvykle, pro klidné spaní.

Rovněž je třeba plánovat výdaje v následujících letech. Pokud vás bude čekat nějaký větší výdaj, tak úvodní otázku můžeme spojit s tím, jakým způsobem budete za několik let ten větší výdaj financovat.

Navíc je potřeba mít na mysli i riziko, kterému se člověk vystavuje, když kvůli zbytečně vysoké mimořádné splátce nebude mít rezervu na nenadálé události.

.

Třetí pohled je pohled psychologický. Jsou lidé, kterým nevadí mít vysokou hypotéku a investovat volné finance jinam. Jsou ale i klienti, kteří chtějí mít co nejmenší dluh a dávají přednost mimořádným splátkám, i když se to finančně nevyplatí.

.

Největší váhu přikládám poradenskému pohledu. Následně pak psychologickému pohledu. Matematický pohled má pak obvykle nejmenší vliv na odpověď.

.

S klientem jsme se dohodli na mimořádné splátce hypotéky, ale v poloviční výši, než plánoval před konzultací se mnou.

.

Pokud i vy budete chtít řešit vaši finanční situaci, můžete se na mě také obrátit.

Vladimír Švorba

Tel: 724 689 958

Email: vladimir@svorba.cz