Kolik dnes stojí milión?

Kolik dnes stojí milión?

milionJaké jsou dnes náklady, pokud si chcete půjčit 1.000.000,- Kč na koupi nemovitosti?

Pokud budeme brát v úvahu, že nepůjde o 100% financování, ale že nějaké finanční rezervy (10 až 15 % z kupní ceny) máte, pak úroková míra úvěru bude kolem 2 % p.a.

 

Měsíční náklady na splácení hypotéky při splatnosti 30 let tak jsou přibližně 3.700,- Kč.  To je velmi nízká částka. Nesmíme ovšem zapomenout, že v budoucnu můžou úrokové sazby růst. Jaké budou měsíční náklady při vyšších úrokových sazbách?

Při úrokové sazbě 3 % p.a. to je cca 4220,- Kč.

Při úrokové sazbě 4 % p.a. to je cca 4780,- Kč.

Při úrokové sazbě 5 % p.a. to je cca 5370,- Kč.

 

Je tedy třeba dívat se i do budoucna a počítat s případným nárůstem úrokové sazby po skončení fixačního období. Nárůst splátky z úrokové sazby 2 % ročně na 5 % ročně je 45 procent. To je velmi citelné navýšení.

 

A nyní ještě jednorázové náklady na získání úvěru. Můžou se vás týkat tyto poplatky:

poplatek za odhad

poplatek za zpracování úvěru

poplatek za čerpání na návrh na vklad

správní poplatek na katastru za návrh na vklad zástavního práva

Pokud tyto poplatky sečteme, může to být jednorázový náklad až 10.000,- Kč, v závislosti na jednotlivých bankách a akčních nabídkách. Nula to je jen výjimečně (správní poplatek na katastru se prostě zaplatit musí).

 

Půjčit si dnes 1.000.000,- Kč tedy není moc nákladné a díky nízkým úrokovým sazbám se poptávka po vlastním bydlení zvyšuje. Vlastní bydlení není špatné, vždy je však třeba myslet na finanční rezervy. Je třeba vytvářet finanční rezervy hlavně v době, kdy se ekonomice daří a kdy všechno funguje. Pak vás případné navýšení měsíční splátky nezaskočí.

 

Pokud budete potřebovat pomoci s financováním vašeho bydlení, můžete se na mě obrátit.

 

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz