Jak vyzrát na odhad bytu?
Bojíte se, že vám vyjde špatně odhad na byt, který kupujete? V mnoha regionech jsou ceny bytů na historickém maximu, a tak se může snadno stát, že kupní cena bytu bude vyšší než zástavní hodnota nemovitosti pro banku.
Taková koupě je pak náročnější na vlastní finanční prostředky, které do koupě dáte. Případně se může stát i to, že koupi bytu nepůjde rozumně zafinancovat.
Obecné postupy, jak vyřešit financování v případě, že odhad nedopadne podle představ, jsou tyto:
- Vytáhnout ze slamníků podstatně větší částku, než jste plánovali (případně si půjčit peníze od rodičů)
- Dát bance k dozajištění jinou nemovitost, aby zástavní hodnota byla z pohledu banky v pořádku
- Zahrnout do řešení financování nezajištěný úvěr ze stavebního spoření
- Vybrat si jinou nemovitost
K variantě 1) Není dobré se vydávat ze všech peněz, je vhodné si nechat rezervu minimálně ve výši alespoň šesti měsíčních výdajů.
K variantě 2) Pokud jinou nemovitost nemáte, máte smůlu. Pokud jinou nemovitost máte, tak je dobré zvážit, jestli ta druhá nemovitost má vyšší zástavní hodnotu a vy byste tak bance dali do zástavy jen tuto jednu nemovitost.
K variantě 3) Toto je velmi časté řešení. Nakombinuje se hypoteční úvěr a úvěr ze stavebního spoření. Ne u všech bank však toto řešení jde realizovat. A zároveň toto řešení může narazit na vaši bonitu, protože požadavky na ni jsou o něco vyšší.
K variantě 4) Většinou záleží, jak velký rezervační poplatek jste už zaplatili.
Existuje však i pátá varianta, o které ví málokdo. Tou variantou je vybrat banku, která při splnění určitých podmínek vychází z kupní ceny, tedy že zástavní hodnota nemovitosti je rovna kupní ceně. Tato specialitka platí pouze pro koupi bytů, ale v praxi funguje výborně.
A jaká banka to je? To je moje malé tajemství.
V případě potřeby se na mě můžete obrátit.
Vladimír Švorba , tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz