Jak dlouho trvá vyřídit hypotéku?

Jak dlouho trvá vyřídit hypotéku?


Jak dlouho trvá vyřídit hypotéku
Při řešení financování bydlení jde často  o čas a na vyřešení financování klient obvykle nemá 6 měsíců. Pokud si klient například na refinancování vzpomene dva týdny před koncem fixace, pak to může být problém. Nebo když klient kupuje nemovitost a podepíše rezervační smlouvu, ve které se zavazuje, že do měsíce podepíše kupní smlouvu a zaplatí celou kupní cenu. Nebo když o úspěchu a neúspěchu obchodu  rozhoduje například termín (zatraceně blízký termín), který je na vyčíslení banky prodávajícího z důvodu zástavního práva na nemovitosti.

 

Někdy zkrátka není dostatek času, aby klient mohl jít do banky, kde mu úvěr stejně neschválí (ať už vůbec a nebo to nestihnou v požadovaném termínu). Někdy to zkrátka hoří a je třeba vybrat vhodně banku tak, aby to prostě a jednoduše klaplo.

Jak dlouho trvá vyřídit hypotéku?

Doba vyřízení hypotéky se dá počítat dvěma způsoby. První způsob je ten, ve kterém čas pro vyřízení počítáme od chvíle, kdy začneme dávat dohromady podklady pro schválení hypotéky. Tuto dobu výrazně ovlivňují dva faktory, klient a odhadce. (Někdy i třetí faktor – nekompetentní zprostředkovatel nebo přepážkový pracovník banky). Většinu podkladů totiž dává dohromady klient, z těch, které může zařídit kdokoli, to jsou převážně podklady z katastru. Co se týká odhadu, tak je to časově velmi náročná část, neboť odhadci jsou dosti vytížení, ale i tady se dá správným výběrem banky ušetřit hodně času. Externí odhad pro některé banky může trvat i tři týdny. Naopak interní odhad v některých bankách může být hotový za pět dnů. ( A expresní online ocenění bytové jednotky je hotové během jednoho dne.)

 

Druhý způsob je ten, ve kterém počítáme čas potřebný pro schválení úvěru a vypracování smluvní dokumentace od dodání kompletních podkladů do banky. Jsou banky, kde můžete mít na emailu  smluvní dokumentaci do dvou až tří dnů od dodání posledního dokumentu do banky. Jsou však ale i banky, kterým to trvá klidně i měsíc.

Správný výběr banky

Jak je vidět, správný výběr banky je nesmírně důležitý, obzvláště v situaci, kdy není času nazbyt. V extrémních případech lze hypoteční smlouvu podepisovat za dva dny. (Dopoledne dáte dohromady všechny podklady. Odnesete je do banky, druhý den  vám úvěr schválí a můžete ho podepsat).  Na druhou stranu to však může trvat i dva až tři měsíce. Procesy v některých bankách jsou totiž na pováženou.

 

Chcete jistotu, že se při financování bydlení rozhodnete správně a zvolíte správnou banku? A že nebudete mít zbytečné starosti a komplikace? Napište mi, pomůžu i vám.

Vladimír Švorba, email: vladimir@svorba.cz, tel: 724 689 958