Hypotéka pro OSVČ

Výdajový paušál

Cesta k vlastnímu bydlení může být hodně klikatá. Značná část samostatných podnikatelů – OSVČ –  používá výdajový paušál ve výši 60 % z příjmů ( a další část OSVČ zase používá výdajový paušál 80 %). Dává to smysl z hlediska administrativy a zároveň z hlediska výsledné daně z příjmů. Ve většině případů je totiž daň z příjmu fyzických osob nižší, než když by OSVČ uplatňovala skutečné výdaje.

.

Hypotéka pro OSVČ

Na druhé straně, příjem, který banky budou počítat z takového daňového přiznání, bude často velmi nízký (základ daně děleno 12 mínus zdravotní a sociální). A pokud si podnikatel OSVČ s výdajovým paušálem chce pořídit vlastní bydlení na hypotéku a nemá partnera/partnerku, který má nadstandardní příjmy ze závislé činnosti, jakým způsobem má tedy OSVČ postupovat?

Jak postupovat?

.

Správný postup je tento:

1) Najít si finančního poradce, který podle kalkulaček jednotlivých bank pro příjmy z daňového přiznání vypočítá možnosti financování u jednotlivých bank (pokud je OSVČ dobrodruh a nemá co dělat, může si obejít jednotlivé banky sám, málokdy ale dostane relevantní informace – dostat se v bance ke kompetentní osobě, která bude mít čas, je velmi obtížné)

2) Pokud existuje banka, která dle předloženého daňového přiznání dokáže zafinancovat bytové potřeby OSVČ, pak je výsledek téměř jistý.

3) Pokud však taková banka neexistuje, může si OSVČ optimalizovat své budoucí daňové přiznání s ohledem na bonitu k získání hypotéky ( dopad na výši daně z příjmu, zdravotní a sociální pojištění však může být velmi dramatický).

Různý přístup bank – hypotéka pro OSVČ

.

Některé banky bohužel nemají klienty OSVČ vůbec rády a klient podnikatel – OSVČ v nich projde jen výjimečně. Některé banky při výpočtech příjmů z daňového přiznání (kde je použit výdajový paušál 60 %) modifikují výdaje. Výsledný příjem pak může být i o 70 % vyšší než bez této modifikace. Některým bankám stačí pouze jedno daňové přiznání, v jiných bankách po vás budou chtít dvě daňové přiznání. Některé banky podle metodiky vyžadují, aby podnikatel podnikal minimálně celé dva kalendářní roky.

.

Pokud chcete ušetřit čas a tedy i peníze při hledání vhodné banky pro vás, můžete se na mě obrátit.

Email: vladimir@svorba.cz , tel: 724 689 958