Hypotéka pro OSVČ s 80% paušálem

Hypotéka pro OSVČ s 80% paušálem

Pokud patříte mezi živnostníky, kteří uplatňují výdaje paušálem ve výši 80 % z příjmů, pak je tento článek určen právě vám.


OSVČŽivnostník, který má ve svém daňovém přiznání výdajový paušál 80 % (hlavně řemeslníci a zemědělci), má dle kalkulátorů bank pro hypotéku velmi malý příjem. Pokud má totiž tento živnostník příjmy z podnikání třeba 1 mil Kč, pak výdaje jsou 800.000,- Kč a daňový základ je 200.000,- Kč. Od toho se pak odečtou platby na zdravotní a sociální pojištění . Výsledkem může být čistý měsíční příjem kolem 12.000,- Kč.

.

A pokud máte příjem 12.000,- Kč a k tomu dvě malé děti a manželku na rodičovské, nemáte potřebnou bonitu pro získání hypotéky na vlastní bydlení téměř u žádné banky. Až na jednu banku, která umí s paušály trochu pracovat.

.

V této bance přistupují ke klientům – OSVČ trochu jinak a zavedli pro ně i jiný výpočet příjmů. A dle tohoto výpočtu pak banka stejnému živnostníkovi, kterému v jiných bankách počítali čistý příjem kolem 12.000,- Kč, počítá čistý měsíční příjem ve výši cca 38.000,- Kč.

.

Když k tomu připočítáme ještě rodičovskou, tak celkové příjmy rodiny jsou cca 45.000,- Kč a je tedy vyřešený problém s bonitou na získání úvěru na financování vlastního bydlení.

.

Důležité je vědět, do jaké banky jít. A nebo je lepší se rovnou obrátit na zkušeného finančního poradce, který má přehled a ví, v jaké instituci takový případ řešit. Čas jsou peníze a zkušenosti odborníku jsou k nezaplacení, neboť šetří čas (a tedy peníze) a starosti.

.

V případě potřeby jsem vám k dispozici, email: vladimir@svorba.cz, tel: 724 689 958.

.

Publikováno s laskavým svolením Asociace finančních poradců České republiky.