Hypotéka, OSVČ a výdajový paušál 60 %
Značná část samostatných podnikatelů – OSVČ používá výdajový paušál ve výši 60 % z příjmů. Administrativně je podstatně jednodušší použít výdajový paušál než vést daňovou evidenci. Ve většině případů je nižší i daň z příjmu fyzických osob, než když by OSVČ uplatňovala skutečné výdaje.
Pokud však OSVČ s výdajovým paušálem chce pořídit vlastní bydlení na hypotéku a nemá partnerku, která má zajímavé příjmy ze závislé činnosti, jakým způsobem má OSVČ postupovat?
Správný postup je tento:
- Najít si finančního poradce, který vypočítá možnosti financování u jednotlivých bank (pokud je OSVČ dobrodruh a nemá co dělat, může si obejít jednotlivé banky sám, málokdy ale dostane relevantní informace)
- Pokud existuje banka, která dle předloženého daňového přiznání dokáže zafinancovat bytové potřeby OSVČ, pak je výsledek téměř jistý.
- Pokud však taková banka neexistuje, může si OSVČ optimalizovat své daňové přiznání s ohledem na bonitu k získání hypotéky ( dopad na výši daně z příjmu, zdravotní a sociální pojištění však může být velmi dramatický).
Některé banky nemají klienty OSVČ vůbec rády a klient OSVČ v nich projde jen výjimečně. Některé banky dokážou při výpočtech příjmů z daňového přiznání (kde je použit výdajový paušál 60 %) modifikovat výdaje. Výsledný příjem pak může být i o 70 % vyšší než bez této modifikace. Některým bankám stačí pouze jedno daňové přiznání, v jiných bankách po vás budou chtít dvě daňové přiznání.
Pokud chcete ušetřit čas a tedy i peníze při hledání vhodné banky pro vás, můžete se na mě obrátit.
Email: vladimir@svorba.cz , tel: 724 689 958