Aktuality z trhu hypotečních úvěrů (ke dni 18.11.2016)

Aktuality z trhu hypotečních úvěrů (ke dni 18.11.2016)

Situace na trhu hypoték se v poslední době mění každým dnem a nejinak tomu zřejmě bude i po zbytek roku, v souvislosti s účinností novely zákona o spotřebitelském úvěru od 1.12.2016.

 

Nejnovější aktualitou je zvýšení úrokových sazeb u hypoték Komerční banky o 0,5 procentního bodu, což je velmi citelné navýšení. Uvidíme, jak se ke zvýšeným nákladům kvůli ochraně spotřebitele postaví ostatní banky, vypadá to však, že na to doplatí všichni klienti.

 

Ale pěkně popořádku, nejprve si ukážeme srovnání, kolik banky v současné chvíli maximálně půjčí (ukazatel LTV – loan to value , poměr výše úvěru a hodnoty zástavy – v procentech).

bankyltv

 

Nyní si ukážeme dopad regulací ČNB a účinnosti novely zákona o spotřebitelském úvěru na klienty.

Ještě v září bylo možné získat například u KB hypotéku s LTV 90 % s tabulkou úrokovou sazbou 1,79 % p.a. Od 7.11.2016 má KB u této hypotéky tabulkou úrokovou sazbu 3,09 % p.a., u hypoték s LTV do 85 % se sazeb navyšuje od 21.11.2016 na hodnotu 2,29 % p.a. Nárůst cen mezibankovních zdrojů má jen minimální dopad na zvýšení úrokové sazby, za vším ostatním můžeme hledat „dobro“ v podobě ochrany spotřebitele…

sazbykb

 

Kolik je třeba mít našetřeno?

Malý příklad ke koupi nemovitosti, například za 2 miliony Kč. Pokud se bude zástavní hodnota nemovitosti rovnat kupní ceně, pak potřebujete minimálně 5 % na dofinancování kupní ceny, další 4 % na zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí. Dále je třeba počítat s vybavením nemovitosti a také je třeba si nechat finanční rezervu. V součtu to v tomto modelovém případě může dělat i 20 %.

Pokud však zástavní hodnota nemovitosti bude nižší než kupní cena, může se to zvýšit i na 25 % vlastních zdrojů. (Případně financování nakombinovat s úvěrem ze stavebního spoření)

 

Jak je vidět, stát dělá vše pro to, aby bylo vlastní bydlení obtížněji dostupné.

Pokud si však i přes všechny klacky pod nohami ze strany státu chcete pořídit vlastní bydlení, obraťte se na odborníka ve vašem okolí. Zvolit optimální řešení je v současné době mnohem těžší než tomu bylo například v září tohoto roku.

Pokud budete chtít pomoci s financováním vašeho bydlení, můžete se na mě obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva