Kolik se dá ušetřit na včasné fixaci úrokové sazby?

Kolik se dá ušetřit na včasné fixaci úrokové sazby?

Jakou hodnotu může mít váš čas? 🔥 🔥 🔥

Dnes vám ukážu, jakou hodnotu může mít, když si hlídáte úrokovou sazbu hypotéky a zafixujete si úrokovou sazbu na další období ve správnou chvíli.

Když máte hypotéku, tak fixaci úrokové sazby je třeba hlídat a 2 roky před koncem fixace sledovat, jak se asi úrokové sazby budou vyvíjet a podle toho odhadnout tu správnou dobu, kdy si zafixovat úrokovou sazbu na další období.

2 roky to je z toho důvodu, že některé banky umožňují zafixovat úrokovou sazbu až 24 měsíců před koncem fixace. Vývoj posledních dvou let nám ukázal, že kdo to sledoval a správně odhadl, ušetřil anebo ušetří značné peníze.

lišky

Reálný případ

Jeden reálný případ ze života, kdy fixace úrokové sazby končí v červenci 2023. Hypoteční úvěr bude v tu chvíli přibližně ve výši 5 mil Kč a bude zbývat 25 let. V červenci 2021 dlužník správně odhadl situaci a zafixoval si úrokovou sazbu ve výši 2,49 % ročně na 10 let. Pokud by to dlužník nechal až na poslední chvíli, tedy až mu banka zašle nabídku nové úrokové sazby, získal by úrokovou sazbu 5,79 % ročně, na 5 let.

Jaký rozdíl to dělá na měsíční splátce?

Měsíční splátka 22.405,- Kč  při úrokové sazbě 2,49 % ročně

Měsíční splátka 31.576,- Kč    při úrokové sazbě 5,79 % ročně

Rozdíl na měsíční splátce je 9.171,- Kč

Roční rozdíl je 110.052,- Kč 💰

Za jak dlouho vyděláte 110.000,- Kč? Pokud nejste Messi, tak to nějaký čas trvá. A v tomto případě to není otázka jednoho roku, ale třeba i 3 nebo 5 let. A co můžete za tyto peníze pořídit?

Jak je tedy vidět, rozdíl je zásadní a vyplatí se mít přehled. 🔥

3 měsíce před koncem

Druhá věc je, že když končí fixace úrokové sazby, tak banky mají ze zákona povinnost zaslat nabídku nové úrokové sazby 3 měsíce před koncem fixace. Banky mají ve zvyku na první pokus, často i na druhý pokus, nabídnout vám podstatě vyšší úrokovou sazbu, než u nich můžete ve finále získat. Kdo tomu nevěnuje pozornost a nevstoupí do vyjednávání s bankou, případně nerefinancuje, když mu banka nevyjde vstříc, opět přichází o peníze.

Pravda je, že tady už rozdíl nebude tak výrazný, ale když vezmeme příklad výše a banka by nabídla úrokovou sazbu o 1 procentní bod vyšší, kterou by klient přijal bez výhrad, pak ročně zaplatí zbytečně navíc 37.000,- Kč. Na pětileté fixaci to je 185.000,- Kč 💰. Takže i v tomto případě to jsou zajímavé peníze. Kde ušetříte 185.000,- Kč za několik hodin vyjednávání?

Některým věcem se tedy vyplatí věnovat aspoň trochu pozornosti. Případně můžete makat až do roztrhání těla.

Zajímá vás, jak šetřit peníze i v jiných oblastech financí? Můžete mi napsat.