Financování bydlení jako životní investice

Financování bydlení jako životní investice

Máte v plánu si pořídit svůj vlastní byt, který vám bude říkat Pane nebo Paní? Je to váš první byt, který si chcete pořídit? Přinášíme vám stručný návod, jak postupovat a na co všechno si dát pozor.

 

Pokud přemýšlíte, že už vás nebaví bydlet v pronájmu nebo u rodičů a budete si chtít pořídit vlastní byt, zvažte co nejvíce informací, které jsou v procesu koupě svého vlastního bydlení důležité.

Na prvním místě by mělo být vyhodnocení vaší finanční situace a to ať už té současné, tak i budoucí, na základě vašeho očekávání do budoucna. Nebudete tak zbytečně ztrácet čas hledáním bytu, který si po finanční stránce stejně nemůžete dovolit. Vyhodnocení vaší finanční situace je dobré udělat se zkušeným finančním poradcem, který vás upozorní na možná rizika v budoucnu. Společně pak vyhodnotíte, jaká splátka úvěru pro vás bude ještě přijatelná a jaká už bude v oblasti sci-fi a případných finančních problémů.

 

Máme tedy představu, v jaké cenové relaci si můžeme hledat byt. Najít vhodný byt není zdaleka tak lehké, jak by se mohlo zdát. Každá nemovitost má své klady a zápory a je jen na kupujícím, jak se k jednotlivým kladům a záporům nemovitosti postaví.

 

Byt vybírejte především podle lokality, dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti v okolí, stavu bytu a celého domu, někdy je dobré mít i garáž a nebo parkovací stání. Faktorů, které můžou být důležité, je velmi mnoho. I dobří sousedé jsou k nezaplacení.

 

Jsme v situaci, kdy jste si vybrali byt, který chcete koupit a strávit v něm podstatnou část svého života. Ještě před návštěvou finančního poradce je dobré si zjistit, kolik činí platba do fondu oprav a jestli se nechystá nějaká větší rekonstrukce, která může navýšit platbu do fondu oprav, dále je třeba zjistit, jak je to se správou domu a kolik se za ní platí a jak velké jsou přibližně náklady na vodu, elektřinu a plyn.

 

S těmito informacemi už můžete zajít za svým zkušeným finančním poradcem a on vám připraví řešení na míru, takové, kde bude nejméně rizik, které se zvládne realizovat v krátkém časovém horizontu a vy budete platit co nejméně. Volba vhodného řešení je vždy o komunikaci mezi poradcem a klientem, tak se nebojte zeptat a dávat poznámky, i maličkost totiž může být důležitá. Do správného řešení je třeba zahrnout i případnou rekonstrukci bytu nebo i koupi vybavení bytu. Špatným řešením je totiž financovat vybavení bytu spotřebitelským úvěrem, když se ve většině případů dá vymyslet vhodnější řešení.

 

A pokud nemáte svého finančního poradce, můžete hledat nabídky na internetu nebo obíhat banky, téměř nikde však nedostanete optimální řešení a nikdo se vám nebude věnovat s odbornou péčí zkušeného poradce.

 

Zkušený finanční poradce je důležitou součástí koupě bytu na úvěr. Stejně tak je ovšem důležitý i dobrý advokát, který připraví bezchybnou smluvní dokumentaci a odstraní případné právní vady. A nebo také stavební technik, který vás upozorní na případné nedostatky a problémy bytu nebo domu.

 

Celý proces je o tom, jestli spolupracujete s odborníky a nebo s lidmi, kteří tomu nerozumí a jen dělají chyby, které to vše jen komplikují.

K vyřízení úvěru je potřeba určité množství podkladů. Podklady se mohou lišit v závislosti na financující bance, na zdroji vašich příjmů a podobně. Některé podklady jsou nutné ke schválení úvěru, jiné až k čerpání finančních prostředků.

 

Nejbezpečnějším způsobem převodu finančních prostředků je čerpání peněz do advokátní nebo bankovní úschovy a výplata peněz z úschovy až po zapsání vlastnického práva na katastru, s tím, že z úschovy se rovnou zaplatí i daň z převodu nemovitosti.

Na konci tohoto procesu se můžete stěhovat do vašeho nového bytu.

 

Psáno pro web www.obyvatele.cz