10 nejlepších finančních cílů, které jsou důležité v roce 2023
Pokud mě trochu znáte, tak víte, že miluju plánování a stanovování cílů, protože to vede vždy k nejlepším výsledkům a na tom pracuji u sebe i u svých klientů.
Hodně lidí si dává novoroční předsevzetí. To je jistě super, ale myslím, že jen to nestačí. Je třeba pravidelně své cíle přezkoumávat, jednou za 3 měsíce, 1 za půl roku, přinejhorším jednou ročně. Podle studie totiž 91 % lidí každý rok selže v plnění svých předsevzetí.
Většina lidí se bohužel neobtěžuje stanovit si cíle. Rozhodli se, ať už vědomě anebo nevědomě, spoléhat na štěstí a náhodu.
Předem si ujasněme, že cíle jsou něco důležitějšího a podstatnějšího než sny nebo přání. Obvykle začínají jako přání nebo sen, mají však za sebou akční plán, který dává návod, jak to přeměnit ve skutečnost.
Je to velmi důležité, pokud jde o finanční cíle. Protože cíle vyžadují pravidelné investice peněz a úsilí po delší dobu, musíte mít funkční plán, jak je uvést do reality.
Začneme tedy tím, že si stanovíme naše finanční cíle. Pokud jste o tom nikdy moc nepřemýšleli, zde je 10 nejlepších finančních cílů, které jsou důležité v roce 2023.
Jaké jsou finanční cíle?
Finanční cíle jsou cíle, které si stanovujeme pro náš krátkodobý a dlouhodobý finanční úspěch. Tyto cíle mohou zahrnovat tvorbu majetku na stáří, splacení dluhů, vybudování krátkodobé rezervy, zlepšení cashflow, zhodnocení peněz, finanční rezerva pro děti, nákup domu nebo bytu a další.
Finanční cíle máte každý jiné, liší se v závislosti na faktorech, jako je například výše příjmu, stávající závazky, hodnota majetku, věk a životní fáze, finanční priority. Stanovení a dosažení finančních cílů je zásadní pro získání finanční svobody a stability.
1. Mít vybudované krátkodobé rezervy
Normálně považujeme krátkodobé rezervy za krátkodobý finanční cíl. A z technického hlediska to je pravda. Krátkodobá rezerva má však velmi důležité dlouhodobé výhody, a proto je to jeden ze základních finančních cílů, který byste měli plánovat dosáhnout.
Seznam některých z výhod, které vám krátkodobá rezerva může poskytnout po celý život:
- Odstraní vám to spoustu starostí s penězi, pokud se dostanete do úzkých, protože víte, že máte kam sáhnout
- Zmírní vám finanční problémy v případě náhlé mimořádné události, jako je ztráta zaměstnání nebo větší zdravotní výdaje
- Je to důležitý nástroj pro správu peněz – pokud můžete vytvořit krátkodobou finanční rezervu, můžete ušetřit peníze na jakýkoli jiný finanční cíl
- Poskytuje vám záložní zdroj financování – mezi výplatou a vašimi investičními účty – který můžete použít, aniž by to odnesly vaše investice
- Už jen to, že máte krátkodobou finanční rezervu, učiní výkyvy na akciovém trhu emocionálně snesitelnějšími, protože víte, že máte rezervu.
Když uvážíme, co všechno plyne z dostatečně velké krátkodobé finanční rezervy, mělo by to tento cíl na žebříčku vašich cílů posunout o několik příček výše.
Aktuálně jsou pro tento cíl zajímavé například spořící účty u Trinity Bank nebo Všeobecná úverová banka.
2. Zbavit se dluhů – úplně
Skvělá věc na tomto cíli je, že to může udělat každý, bez ohledu na váš příjem nebo hodnotu majetku. A pokud chcete ze svých financí vytěžit maximum, je prakticky podmínkou, abyste se zbavili dluhů, alespoň těch špatných.
V tuto chvíli vynecháme debatu o dobrém a špatném dluhu.
Existuje více důvodů, proč se zbavit dluhů, zde je několik z nich:
- Dostat se z dluhů znamená, že budete mít plnou kontrolu nad svými příjmy – skvělý pocit!
- Zůstane vám více peněz na spoření a investování – a ještě více peněz na utrácení!
- Odstraní to velkou položku z vašich výdajů
- Usnadní vám to opustit práci, kterou nemáte rádi
- Osvobodí vaši mysl od starostí a stresu, které s sebou dluhy přináší
Osobně jsem nikdy neměl špatný dluh, je to zlo, kterého je třeba se co nejdříve zbavit. Zbavte se jich, co nejdříve.
Můžete si stanovit všechny zajímavé finanční cíle, které chcete, ale bude výrazně těžší dosáhnout některého z nich, pokud budete mít stále špatné dluhy.
Jako mezikrok ke skoncováním se špatnými dluhy se používá konsolidace dluhů, může vám ušetřit hodně peněz na úrocích.
3. Plán pro předčasný odchod z práce/do důchodu
Když jsem v roce 2008 začínal jako finanční poradce a pochopil jsem úspěšnou finanční strategii, rozhodl jsem si splnit cíl finanční nezávislosti nejpozději do mých 50 let. S velkou pravděpodobností se mi to podaří, ale jelikož miluju tuto svou práci a můj obor, zřejmě se mu budu věnovat i dlouhou dobu po státem přiznaném věku odchodu do důchodu.
I když naprosto milujete to, čím se dnes živíte, plánování předčasného důchodu je jedním z těch velmi dobrých finančních cílů.
Průzkumy ukazují, že většina lidí se obává poklesu své životní úrovně, například tento průzkum.
Zde jsou důvody, proč je plánování odchodu do důchodu klíčové:
- Dosažení svých důchodových cílů může trvat déle, než si myslíte. Pokud například plánujete odejít do důchodu v 50 letech, tak pokud se něco pokazí, máte ještě dost času to napravit například od 65 let.
- Pokud se vám zhorší zdravotní stav, může se stát předčasný odchod do důchodu nutností. Pokud jste plánovali a připravovali jste se na předčasný odchod do důchodu, budete připraveni.
- Rodinné poměry často vyžadují více vašeho času, předčasný důchod vám k tomu může pomoci.
- I když možná nebudete chtít předčasně odejít do úplného důchodu, můžete se rozhodnout, že byste rádi zvolnili a nepracovali tak tvrdě a dlouho
- Je rozhodně lepší mít možnost jít do předčasného důchodu a nepotřebovat to, než potřebovat jít do předčasného důchodu a nemít na to finance.
Plánování předčasného důchodu má ještě jednu výhodu, a to velkou. Tím, že budete pracovat na předčasném odchodu do důchodu, budete naplňovat své investiční portfolio. Díky tomu budete mít brzy větší portfolio, což bude znamenat, že nebudete muset tak tvrdě šetřit na důchod později v životě, když to může být složitější.
Příprava plánu na zajištění stáří a jeho kontrola u klientů mě velmi baví, je vidět, jak je kdo zodpovědný a pečlivý. Rád pomůžu připravit řešení i vám.
4. Vytvořte si více zdrojů příjmů
I když svou práci milujete (nebo ne?), vytváření více zdrojů příjmů je takovou formou pojištění příjmů. Už jen z tohoto důvodu to musí být na vašem seznamu dobrých finančních cílů.
Ale důvodů je samozřejmě více:
- Jedním z těchto příjmů by mohl být peněžní tok na částečný úvazek, který vám umožní odejít do předčasného důchodu
- Pokud chcete založit vlastní podnikání – ale nechcete opustit svou práci – založení vedlejší podnikatelské činnosti může být způsob, jak toho dosáhnout
- Příjmy z jiných zdrojů lze použít k financování vašich úspor na stáří
- Pomůže vám to se splácením špatných dluhů, pokud je máte
- Nebudete závislí na jediném příjmu, máte větší svobodu a volnost
Z tohoto pohledu je velmi zajímavá knížka Bohatý táta, chudý táta, která vám může ukázat cesty k jiným příjmům. Něco třeba vyjít nemusí, ale něco určitě vyjde.
5. Mít potřebné – ale ne zbytečné – pojištění na pokrytí nepředvídaných událostí
Pojištění je pro většinu lidí něco velmi těžkého a složitého. Hodně lidí nemá dostatečné krytí, zatímco mnoho dalších platí příliš mnoho za krytí, které nepotřebují. Dosažení rovnováhy v tomto pojistném krytí je dalším z těch dobrých finančních cílů.
Zde je několik poznámek, jak dosáhnout této rovnováhy:
- Pokud jde o životní pojištění, nejdůležitější jsou rizika invalidity, trvalých následků a úmrtí. U ostatních krytí zvažte, jestli pro vám mají přínos.
- U povinného ručení nepodceňujte výši pojistného krytí, platí, že čím vyšší, tím lepší, cenové rozdíly jsou minimální
- Nezapomínejte na cestovní pojištění, pokud jezdíte do zahraničí, opět na vysoké pojistné limity
- U pojištění majetku nezapomínejte na pravidelnou aktualizaci, šetřit se nevyplácí
- Rovněž pojištění odpovědnosti je velmi důležité
Součástí vašeho cíle by měla být pravidelná spolupráce se zkušeným pojišťovacím zprostředkovatelem, abyste se ujistili, že máte vše správně nastavené. Mimochodem, zmínil jsem se, že i pomoc s pojištěním je moje velmi silná stránka, již od roku 2008?
6. Být schopen žít z méně, než vyděláte
Je to jeden z nejnutnějších ze všech dobrých finančních cílů. Tím, že se naučíte žít z méně, než vyděláte – bez ohledu na to, co se děje, budete mít vždy dostatek příjmů. To znamená, že budete mít spoustu příjmů na úspory, investice a splácení dluhů.
Znamená to jen trochu disciplíny a přemýšlení o svých výdajích.
7. Ukončete jakoukoli závislost na věcech, kterou můžete mít
To nemusí být finanční cíl sám o sobě, ale je to překážka, která bude stát v cestě všem dobrým finančním cílům, bez ohledu na to, jaké jsou.
Závislost na věcech může být jako finanční parazit. Neúměrné množství vašich příjmů a finančních rezerv půjde na vaši závislost.
To bude představovat několik problémů:
- Věci je třeba skladovat. Jak se vaše hromada věcí rozrůstá, budete k jejich uložení potřebovat stále větší prostor. Díky tomu vám bude byt nebo dům malý a budete chtít větší, se všemi náklady, které s tím souvisí.
- Věci jsou pastí kapitálů – svazují naše peníze, ale obecně neposkytují žádné finanční výhody, nevydělávají peníze.
- Jakékoli peníze, které jdou do věcí, jsou peníze, které nejdou do produktivních investic.
- I když vás věci můžou obohatit, vaše postavení v životě mohou zlepšit pouze investice produkující příjem nebo investice orientované na růst.
- V dobách finančních nepokojů můžete být posedlí ochranou a údržbou svých věcí, což není to, na co byste se měli soustředit.
- Věci mají způsob, jak vám brát čas, takže ho budete míň věnovat produktivnějším činnostem.
Pokud máte podezření, že byste mohli mít závislost na věcech, pak si dejte finanční cíl, abyste tuto závislost jednou provždy ukončili. Pokud to uděláte, váš život bude výrazně lepší.
8. Najděte si práci, kterou milujete
Účelem zlepšení vašich financí by nakonec mělo být poskytnout vám nezávislost ve vašem životě. To znamená, že by vám to mělo umožnit dělat to, co chcete a kdy chcete. Pokud to není jeden z dobrých finančních cílů, pak už nevím, co by to mělo být.
Podle všech dostupných průzkumů přibližně 80 % zaměstnanců nenávidí svou práci. To je velmi vysoké číslo.
Dostat se z dluhů, připravit se na předčasný odchod do důchodu, vytvořit si více zdrojů příjmů a skoncovat se svou závislostí na věcech by vám mělo otevřít cestu k tomu, abyste dělali práci, kterou opravdu milujete. To by mělo platit i v případě, že vaše příjmy případně o něco klesnou.
To však může být pouze v situaci, že nebudete mít žádné dluhy, které musíte platit. A pokud můžete žít z méně peněz, než vyděláte. A pokud budete mít velké investiční portfolio, které vás bude podporovat.
Proč je tak cenným finančním cílem dělat práci, kterou milujete? Jen velmi málo lidí se skutečně odebere do důchodu na pláž a bude žít v blaženém světě. Když nic jiného, je pravděpodobné, že budete pracovat jen pro své osobní uspokojení – případně pro snahu vyhnout se životní nudě.
Protože budete celý život pracovat, práce, kterou děláte, by neměla být jen o vydělávání peněz. Mělo by to být něco, co vám způsobí dobrý pocit ze svého života.
9. Pohodlně se podělte o své štěstí
Pokud se nemůžete pohodlně dělit o své štěstí s lidmi, kteří mají méně štěstí – možná ze strachu, že v důsledku toho skončíte na mizině – pak mají peníze plnou kontrolu na vaším životem. Nezáleží na tom, kolik peněz ve svém životě nashromáždíte, nikdy by vás neměly ovládat.
Existuje mnoho důvodů, proč dávat druhým bude pro vás dobré:
- Tím, že peníze pustíte, potvrdíte svou moc nad nimi – protože víte, že se vrátí
- Dávání peněz potřebným z vás dělá součást řešení ve světě a ne problému
- Hromadění peněz je především o bezpečnosti – vzdát se jich je oslavou jejich hodnoty
- Dávat druhým je prostě dobrý pocit – zejména vědomí, že to dokážete
- Říkejme tomu karma, vyšší síla nebo jak chcete, když dáš, dostaneš – možná ne vždy ve formě peněz, ale často ve formě přátelství, osobního uspokojení nebo dokonce pomoci od druhých, když jsi v nouzi.
Je dávat jeden z těch dobrých finančních cílů? Myslím, že když se podíváte na mnoho z nejslavnějších bohatých lidí na světě, uvidíte na své cestě zřetelný vzor dávání druhým.
10. Plánujte po vaší smrti nechat své finanční záležitosti v pořádku
Ať už žijete svůj život jakkoli, mělo by být cílem zajistit, aby se vaši blízcí měli po vašem odchodu stále dobře. To znamená nejen zajistit adekvátní opatření pro ty, kteří jsou závislí na vašich finančních zdrojích, ale také zajistit, abyste jim nezanechali finanční problémy k řešení.
Zde je několik kroků, které můžete podniknout, aby vaší rodině nevznikly finanční problémy:
- Jak je uvedeno v bodě 5, ujistěte se, že máte odpovídající pojištění, zejména životní pojištění.
- Mějte splaceny všechny špatné dluhy a připravené řešení, co má rodina dělat s hypotékou
- Zvažte daňové a dědické otázky
- Diskutujte o finančních důsledcích vaší smrti se svými blízkými, abyste vyřešili obavy a pochybnosti, které můžou mít
- Ujistěte se, že svým blízkým jdete příkladem dobrého finančního řízení – to, co se naučí od vás, jim přinese užitek po zbytek jejich života a pravděpodobně více než jakékoli peníze, které jim necháte
Dosažení bodu finanční nezávislosti v životě nemá nic společného se štěstím nebo magií. Jde zkrátka o to, stanovit si dobré finanční cíle a mít konkrétní plán, jak jich dosáhnete. Jakmile je tento plán stanoven a práce na dosažení těchto cílů se stane součástí návyků, díky nimž je váš život takový, jaký je, dosažení finanční nezávislosti může přijít téměř s lehkostí.
Proč jsou finanční cíle tak důležité?
Finanční cíle jsou důležité, protože vám pomáhají plánovat budoucnost a dávají vám něco, na čem můžete pracovat. Stanovením finančních cílů si můžete vytvořit plán, jak v budoucnu dosáhnout požadované finanční pozice.
To vám může pomoci činit správná rozhodnutí o tom, jak umístit své peníze a co nejlépe využít své finanční příležitosti. Finanční cíle také poskytují smysl pro účel a směr a mohou vám pomoci zůstat motivovaní a na cestě k dosažení vašich finančních cílů.
Jaké jsou příklady dobrých finančních cílů?
Všichni máme různé zázemí a nacházíme se v různých fázích našeho života, takže naše finanční cíle se budou mírně nebo velmi lišit. Vaše finanční cíle tedy budou jiné než u další osoby. Zde je několik příkladů finančních cílů, které si můžete stanovit:
- Vytvoření krátkodobé rezervy: To vám může pomoci překonat finanční bouře, jako je ztráta zaměstnání nebo neočekávané výdaje.
- Zbavit se dluhů: Snížení nebo odstranění dluhů vám může pomoci zlepšit vaše cashflow a uvolnit více peněz pro jiné cíle.
- Pořízení domu nebo bytu: Vlastnictví domu nebo bytu je často klíčovým finančním milníkem a spoření na dům nebo byt je důležitým krokem k jeho dosažení.
- Rezervy na stáří: Sestavení solidního plánu majetku na důchod vám může pomoci udržet si životní úroveň poté, co přestanete pracovat.
- Rezerva na vzdělání vašich dětí: Plánování vzdělání vašich dětí může pomoci zajistit, aby měly příležitost kvalitního vzdělání.
- Budování vašeho investičního portfolia: Investování vám může pomoci rozšířit vaše bohatství v průběhu času a budování různorodého portfolia vám může pomoci řídit rizika a zvýšit vaše šance na úspěch.
- Vytvoření rozpočtu: Rozpočet vám může pomoci sledovat vaše výdaje, identifikovat oblasti, ve kterých byste mohli ušetřit, a zajistit, že ušetříte dost na to, abyste dosáhli svých finančních cílů.
Toto je několik příkladů finančních cílů, které si můžete stanovit.
I když se jedná o dobré finanční cíle, všem chybí jedna vlastnost, která je zásadní: nejsou dostatečně konkrétní.
Pokud chcete dosáhnout konkrétnosti svých finančních cílů, musí být stanoveny třemi otázkami. Co chcete, kdy to chcete a kolik to má stát – jakou částku potřebujete?
Sečteno a podtrženo – dobré finanční cíle
Závěrem lze říci, že stanovení konkrétních finančních cílů je klíčovým krokem k dosažení finančního úspěchu. Tím, že vaše cíle budou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené, můžete vytvořit plán, který vám pomůže dosáhnout vašich finančních cílů.
Stanovením svých finančních cílů a prací na jejich dosažení můžete převzít kontrolu nad svými financemi a vybudovat si bezpečnější a stabilnější finanční budoucnost.
O autorovi
Jmenuji se Vladimír Švorba a jsem finanční plánovač a poradce, v oboru osobních financí pracuji od roku 2008. V roce 2013 jsem složil odbornou poradenskou zkoušku EFA. V letech 2013 až 2018 jsem byl prezidentem Asociace finančních poradců České republiky. Dávám lidem rady, které stojí tisíce a přinášejí jim desetitisíce, statisíce i miliony a také více času, na základě individuálního přístupu. Pomáhám lidem dosáhnout rychleji a snadněji jejich cílů, finanční svobody a mít více času na své děti a rodinu.