Vhodná banka na výstavbu svépomocí

Vhodná banka na výstavbu svépomocí

Pokud plánujete výstavbu rodinného domu svépomocí, i v tomto případě je důležité správné řešení financování v souvislosti s vaší celkovou finanční situací a plány do budoucna. A neméně důležitý je i výběr vhodné banky.

Hypotéku na výstavbu svépomocí dnes umí všechny banky, které umí zafinancovat výstavbu (výstavbu nedělá například Airbank). Důležitými parametry v rozhodovacím procesu výběru vhodné můžou být parametry typu LTV, výše jednotlivých tranší pro čerpání, čerpání nad rámec zástavní hodnoty anebo požadavek proinvestovat vlastní zdroje jako první.

.

U stavby svépomocí bývá častý problém to, že odhadce ohodnotí váš odhad jako podhodnocený. Rozpočet tedy musíte předělat, na vyšší částku. A pokud nemáte dostatečnou hotovost, tak je to zádrhel, protože téměř všechny banky požadují, abyste vlastní finanční rezervy proinvestovali jako první. V také situaci vám zůstane na výběr jedna nebo dvě banky, ostatní můžete škrtnout.

.

Čerpání nad rámec zástavní hodnoty je velmi dobrá věc v situaci, kdy máte vysokou hodnotu ukazatele LTV (cca 70 až 90 %). U nízkých LTV takové čerpání není obvykle třeba. Ne všechny banky však umí čerpání nad rámec zástavní hodnoty nemovitosti.

.

Další důležitý parametr u výstavby svépomocí jsou výše jednotlivých tranší pro čerpání. Částky by měly být dostatečně vysoké, abyste měli dost peněz na výstavbu a nemuseli jste řešit čerpání každých 14 dnů, než se zvedne zástavní hodnota nemovitosti.

.

Důležité samozřejmě můžou být i další parametry, vždy je to velmi individuální záležitost.

.

Dá se tedy říct, že každá banka, která umí výstavbu, může být vhodná na výstavbu svépomocí. Záleží však na jednotlivých parametrech vašeho případu, ne každá banka tedy bude vhodná pro váš případ.

.

Pokud budete chtít poradit s výběrem vhodné banky pro váš případ, můžete se na mě obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz