Stavím si rodinný dům

Dalším příběhem ze života je příběh o klientovi Karlovi, který si chtěl postavit svůj vlastní dům. Karel dostal od rodičů velký pozemek, který měl velikost 4500 metrů. Karel si pomalu začal vyběhávat projekt a stavební povolení. Za mnou přišel až ve chvíli, kdy už měl hotový projekt i stavební povolení a potřeboval to „jen zafinancovat“.

Pokud vše klape jako po másle, není problém mít úvěr schválený třeba za týden od dodání veškerých podkladů, tento případ se však táhnul téměř dva měsíce.  První věc, kterou bylo třeba vyřešit, se týkala výběru vhodné banky. Vzhledem k tomu, že Karel je OSVČ s relativně nízkými příjmy a nízkým daňovým základem a rovněž  s minimálními obraty na účtu, v žádné bance to standartním dokládáním příjmů neprošlo.

Museli jsme vymýšlet náhradní řešení, protože Karel nechtěl platit přirážku banky na úrokové sazbě v případě hypotéky bez dokládání příjmů. Po vyjednávání nám jedna banka vyšla vstříc a dostali jsme výjimku s tím, že do úvěru přistoupí i rodiče Karla, zvýši mu bonitu, ale délka úvěru zůstane zachována. Jeden problém jsme tedy měli vyřešený.

Nastal ovšem ještě druhý problém. Karel totiž usoudil, že mu bude stačit na stavbu domu jen pozemek o velikosti 1000 metrů  (větší pozemek pak prodá) a řešili jsme, kdy bude jednodušší ten pozemek rozdělit. Po konzultaci v bance a na katastru jsme se dohodli, že pozemek rozdělíme ještě před schálením úvěru, aby s tím bylo co nejméně komplikací .

Problém však vznikl se stavebním povolením. Rozdělením pozemku dostal menší pozemek nové číslo, které bylo jiné, než které se vztahovalo ke stavebnímu povolení. Pro představu, velký pozemek měl číslo 1000/1, malý pomezek dostal číslo 1000/2. Na stavebním povolení bylo číslo 1000/1. Tudíž klient musel znovu podstupovat jednání s neochotným stavebním úřadem.  Po pár týdnech ale Karel nakonec dostal nové stavební povolení se správným číslem pozemku a mohli jsme pokračovat v procesu.

Do banky jsme dodali rozpočet na výstavbu, nové stavební povolení a daňová přiznání.  S odhadem nebyl žádný problém, protože Karel dává do zástavy pozemek, navíc má ještě nějaké vlastní zdroje a stavbu bude z větší části dělat svépomocí, takže budoucí odhadní hodnota byla více než dvojnásobná oproti výši úvěru. LTV dělalo přibližně 45%.

Úvěr byl následně schválen, zástavní smlouva šla na katastr společně s geometrickým plánem na rozdělení pozemku.  Následná výstavba probíhá bez dokládání faktur a Karel může v pohodě prodávat druhý pozemek.

 

Na co si tedy dávat pozor , pokud stavíte svůj rodinný dům?

  1. Udělejte konzultaci s odborníkem co nejdříve, nečekejte, až z vašeho pohledu budete mít vše.
  2. Udělejte reálný rozpočet, ať vám na konci výstavby nechybí peníze
  3. Včas si vyřiďte stavební povolení nebo ohlášení stavby
  4. Rozhodněte se, jesli budete stavět převážně svépomocí a nebo si necháte dům postavit na klíč
  5. Nechte si na čerpání peněz z úvěru a výstavbu  co nejdelší dobu.
  6. Pokud část peněz z úvěru nedočerpáte (standardně 20%), neplatíte žádné sankce

Pokud i vy jste v podobné situaci a potřebujete poradit s optimální variantou financování nebo refinancování, můžete se na mě obrátit. Kontakty naleznete na této stránce.