Hypotéka na rekreační objekt

Hypotéka na rekreační objekt

Plánujete, že si koupíte chatu nebo chalupu? Půjde taková stavba zafinancovat pomocí účelové hypotéky?

.

Ceny nemovitostí rostou téměř do nebes, takže část populace hledá cestu k vlastnímu bydlení například nákupem chaty. Když se rozhodnete pro koupi chaty, která nemá číslo popisné, ale pouze evidenční, tak dobrá zpráva je, že i na takovou nemovitost vám banky půjčí.

.

Dá se však říct, že nejvíce vám banky půjčí 80 % hodnoty zástavy, pokud budete dávat do zástavy kupovanou chatu.  Získat od některé z bank více je v podstatě nereálné, s velmi malou pravděpodobností, že se to podaří.

.

Pokud chcete bance dát do zástavy chatu (a nebudete tak ručit jinou nemovitostí), chata musí být z pohledu odhadce a banky vhodná do zástavy, což u některých chat v horším stavu a bez patřičného vybavení může být problém. Případná vhodnost zástavy pak může být podmíněna rekonstrukcí.

.

Zároveň je třeba si uvědomit, že i v případě koupě rekreačního objektu nemusí být zástavní hodnota nemovitosti rovna kupní ceně.

.

U rekreačních objektů je ještě dobré připomenout kontrolu přístupové cesty na pozemek, v některých chatových oblastech jsou složité majetkové vztahy a nemusí být zajištěn bezproblémový přístup k chatě, kterou chcete koupit. Pokud je problém s přístupovou cestou, který se nedá vyřešit, od takových případů dají banky logicky ruce pryč, neboť přístupová cesta má zásadní vliv na hodnotu nemovitosti.

.

Přeji dobrý výběr nemovitosti.

Pokud budete chtít pomoci s financováním, můžete se na mě obrátit.

Vladimír Švorba, tel: 724 689 958, email: vladimir@svorba.cz

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva